Zwierzęta polskich lasów – pogadanka w przedszkolu

W tym roku szkolnym nasze przedszkole skupia się na edukacji regionalnej, w tym na ochronie środowiska naturalnego. W poznaniu różnych gatunków leśnych zwierząt pomogły naszym przedszkolakom panie Justyna i Kinga z Beskidzkiego Klubu Dian przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Bielsku-Białej w towarzystwie sympatycznego szczeniaczka Grota. Panie przyniosły ze sobą masę różnorodnych pomocy dydaktycznych, dzięki którym, dzieci mogły wielozmysłowo poznać przedstawicieli leśnej fauny. Największym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty dające unikalną możliwość obejrzenia z bliska dzikich zwierząt, sprawdzenia, czy dzik ma faktycznie ostre kły a borsuk grube futro. Dzieci młodsze uczyły się rozpoznawać ślady zwierząt. Mogły obejrzeć poroża zrzucone wiosną przez jelenie i zauważyć, że są o wiele większe od poroży saren. Dowiedziały się, czym żywią się poszczególne gatunki zwierząt. Usłyszały, w jaki sposób porozumiewają się ze sobą sarny. Na koniec, dzieci brały udział w konkursie wiedzy o leśnych zwierzętach, w którym można było zdobyć medale. Dzieciom ogromnie podobała się taka forma zajęć.

Dzieci starsze dodatkowo brały udział w grupowej rywalizacji w układaniu „zwierzęcych puzzli”. Zwycięzcy, którym udało się ułożyć obrazek w najkrótszym czasie zostali nagrodzeni medalami. Każda grupa musiała także nazwać zwierzątko z ilustracji i przypomnieć kilka ciekawostek na jego temat. Na koniec, przedszkolaki w podziękowaniu za wspaniałe spotkanie oraz piękne podarunki, postanowiły zadeklamować paniom wierszyki i zaśpiewać piosenkę o leśnych zwierzątkach.