Przedszkole – grupa 2

 

GALERIA URODZINOWA  

Po zwierzątkach egzotycznych wróciliśmy do naszych rodzimych, które można spotkać na łące i w lesie. Dzieci przypomniały sobie ich nazwy, zwyczaje, miejsca występowania i mieszkania.

 

Marzec grupa Zajączków rozpoczęła tematem „Zwierzęta egzotyczne”. Dzieci poznawały nazwy i zwyczaje różnych zwierząt z dalekich krajów. Uczyły się piosenki „Zebra”. Na zajęciach plastycznych rysowały, kolorowały i tworzyły lwa z użyciem plastikowych widelców. W nawiązaniu do tego tematu, dzieci miały okazję obcować z żywymi przedstawicielami obcej fauny dzięki życzliwości Tymka z grupy Lisków i jego rodziców.

 

W kolejnym tygodniu lutego zajmowaliśmy się tematem „Kosmos”. Dzieci mogły wziąć do ręki prawdziwy meteoryt. Poznawały planety Układu Słonecznego. Dowiedziały się, skąd bierze się dzień i noc. Miały także okazję utrwalić swoją wiedzę na „magicznym dywanie” i pobuszować w basenie z piłeczkami. Na zajęciach plastycznych wykonywały rakiety i kosmos w słoiku. Na koniec poznały podstawy kodowania z sympatycznym przybyszem z innej planety- robotem edukacyjnym Photon.

Po więcej zdjęć zapraszamy do lutowej galerii:

https://drive.google.com/file/d/15SHH5SzccWIXvki_rE0rYf2IIBo36vAa/view?usp=sharing

 

Wypoczęte po feriach dzieciaki wkroczyły w miesiąc luty z tematem „Muzyka wokół nas”. Podczas tego tygodnia dzieci grały na różnych instrumentach, uczyły się ich nazw, rozpoznawały dźwięki a także śpiewały i tańczyły do ulubionych przebojów dziecięcych.

 

Styczniowa galeria zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1agsV497qcrOIO2mERLB4xpM4EavaAMz4?usp=drive_link

Koniec stycznia upłynął na przygotowaniach do wielkiego święta – Dnia Babci i Dziadka. Żeby z należytym szacunkiem przywitać seniorów, dzieci uczyły się tańców, wierszyków i piosenek. Wykonywały także upominki.

 

Po zwierzętach prehistorycznych przyszedł czas na te współczesne. Zimowa aura skłoniła nas do refleksji na temat tego, jak zwierzęta znajdują pożywienie, gdy wszystko pokryte jest grubą warstwą śniegu. Najpierw poszliśmy do karmnika, aby sprawdzić, czy Sówki, tak jak my, wiedzą jakie pokarmy można dawać ptakom. Okazało się, że spisały się świetnie więc dołożyliśmy tylko trochę ziaren słonecznika. Zrobiliśmy także porządek w naszym kąciku przyrody a zebrane jesienią kasztany i żołędzie przekazaliśmy Gabrysi, aby wraz z tatą  mogła nakarmić daniele. Dzieci dowiedziały się także jakie ślady zostawiają zwierzęta na śniegu.

 

Początkiem stycznia, po świątecznej przerwie, rozmawialiśmy o mijającym czasie. Zastanawialiśmy się, jak wyglądał świat przed milionami lat. Dzieci próbowały zapamiętać strasznie trudne nazwy dinozaurów, spędzały czas na zabawie figurkami i pluszowymi dinusiami. Budowały dla nich różne domy z klocków, oglądały skamieliny, a nawet próbowały znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego już ich nie ma na świecie.

 

Koniec grudnia zdominowały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ubieraliśmy choinkę, segregowaliśmy ozdoby i wykonaliśmy z panią Kasią kartki dla Domu Seniora.

Grudniowa galeria zdjęć: https://drive.google.com/file/d/1Yu0dtKLQzsV5iCO6Qu4lOnHjDUHJj5RB/view?usp=drive_link

 

Pierwszy tydzień grudnia w naszej grupie związany był z wizytą świętego Mikołaja oraz przygotowaniami do kiermaszu świątecznego. W poniedziałek odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców,  podczas którego dzieci segregowały świąteczne paczki oraz karmiły renifery doskonaląc przy tym swoje kompetencje matematyczne. W tym tygodniu poznały też historię świętego Mikołaja, omawiały jego charakterystyczny wygląd, rozmawiały na temat wymarzonych prezentów.

 

W ostatnim tygodniu listopada rozmawialiśmy o zdrowiu i bezpieczeństwie. Przypomnieliśmy sobie o prawidłowej technice mycia rąk, o tym, jak ważna jest dbałość o higienę. Robiliśmy eksperymenty z pianą i mydłem. Piękna zimowa aura pozwoliła nam na wyjścia na podwórko tak ważne dla naszego zdrowia. Pamiętamy jednak, by ubierać się odpowiednio do warunków atmosferycznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z listopada:

https://drive.google.com/drive/folders/1-OM8RyExsLakgV6hdI4xIFaXncdOdCSl?usp=sharing

W trzecim tygodniu listopada rozmawialiśmy o domu. Dzieci przypominały sobie, jaki jest ich adres, jak wygląda ich dom, jak nazywają się poszczególne pomieszczenia. Rozmawialiśmy o zwierzętach domowych i o tym, jak należy się nimi zajmować. Poruszyliśmy także temat urządzeń elektrycznych i bezpieczeństwa. Odwiedził nas także pan ratownik medyczny.

 

W kolejnym tygodniu dzieci przygotowywały się do uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Doskonaliły układ do piosenki „Jestem Polakiem” oraz uczyły się słów hymnu narodowego. Poznawały również inne symbole narodowe oraz miasta, takie jak Warszawa i Kraków.

Początkiem listopada rozmawialiśmy o rodzinie. Nazywaliśmy członków rodziny, dzieci opisywały, jak wyglądają, co lubią, jak razem spędzają czas. Najwięcej frajdy miały przedszkolaki mogąc poopowiadać innym o przyniesionych przez siebie zdjęciach rodzinnych oraz odgrywając różne scenki w zabawach naśladowczych. .

 

Końcówka października upłynęła nam na rozmowach o deszczu, wodzie, zjawiskach atmosferycznych i ubieraniu się adekwatnie do warunków na zewnątrz.

W trzecim tygodniu października zastanawialiśmy się, jak powstają różne rzeczy. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstaje chleb przebywając drogę od ziarenka do bochenka. Zrobiły także ze śmietany swoje masło, które bardzo im smakowało.  Poznały proces powstawania ubrań a w Dzień Warzyw i Owoców dowiedziały się, jak zrobić sok z marchewek i jabłek.

 

W drugim tygodniu października wróciliśmy do lasu, aby zajrzeć, co robią zwierzęta jesienią, czyli, jak przygotowują się do zimy. Razem z wiewiórką liczyliśmy zapasy, układaliśmy jeżyka do zimowego snu, zastanawialiśmy się, dokąd odlatują ptaki.

Październik rozpoczął się kontynuacją tematyki jesiennej. Tym razem zaglądaliśmy do sadu i ogrodu. Dzieci przypominały sobie nazwy, kształty, smaki i zapachy warzyw i owoców.

Galerię październikowych aktywności można obejrzeć po linkiem:

https://drive.google.com/drive/folders/1fRXz1MkA8YXQp5OGywceJzz1e05h1D61?usp=share_link

 

Ostatni tydzień września zaskoczył nas piękną letnią pogodą. Jednak przedszkolaki mogły już zaobserwować pierwsze oznaki jesieni. To właśnie o nich rozmawialiśmy przez cały tydzień. Dzieci przynosiły dary jesieni do kącika przyrody. Panie organizowały też z ich użyciem różne zabawy i prace plastyczne.

W trzecim tygodniu września przedszkolaki poznały zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wyszły na skrzyżowanie obejrzeć znajdujące się tam znaki, przejście dla pieszych i zmieniające się światła. Mogły zaobserwować zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Wykonywały także pracę plastyczno-techniczną przedstawiającą sygnalizator świetlny metodą wydzieranki oraz poznały służby drogowe i telefony alarmowe.

 

Pierwszy tydzień roku szkolnego za nami. Nie obyło się bez łez tęsknoty za kochanymi rodzicami, ale z każdym dniem dziecięce buzie nabierały uśmiechu i ochoty na zabawę. Zapraszamy do galerii zdjęć https://drive.google.com/drive/folders/1TTWzM8NwGA3KbwQ794rwiEkD4atddqNu?usp=drive_link

 

Back To Top