Bajki Pomagajki – zrozumieć emocje

 

RENIA OLI  ZAZDROŚCIŁA, ŻE ŁADNIEJSZY KWIAT ZROBIŁA…

W maju dzieci poznaliśmy ostatnią z emocji – Zazdrość. Wysłuchaliśmy bajki z cyklu „Przygody Fenka – Zazdrość”. Na jej podstawie zastanawialiśmy się jak wygląda i co czuje osoba zazdrosna, o co można być zazdrosnym, w jakich sytuacjach codziennego życia pojawia się zazdrość, a także jak sobie z tym negatywną emocją poradzić. 

TĘSKNOTA

W kwietniu na podstawie bajki „Przygody Fenka – Tęsknota” dowiedzieliśmy się co to znaczy tęsknić, określaliśmy w jakich sytuacjach można odczuwać tęsknotę, a także poznaliśmy sposoby na radzenie sobie z tą emocją. Przekonaliśmy się także, że dzięki tęsknocie możemy bardziej docenić bliskie nam osoby.

 

BO MI SIĘ NUDZI…

Kolejną emocją, którą poznały krasnoludki było znudzenie. Wstępem do rozważań było wysłuchanie bajki M. I. Blacka „Nudzi mi się”. Ziemniak i jego mała koleżanka, która proponowała mu wiele ciekawych aktywności by zwalczyć nudę, zainspirowały dzieci do wypowiedzi na temat ich sposobów walki z bezczynnością. Dzieci w czasie zajęć spróbowały znaleźć ilustracje na których widać było znudzone osoby, a także zagrały w grę „Memory – emocje”. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak spróbował narysować wybraną emocję. W tym dniu sporo dowiedzieliśmy się o nudzie, ale prawda jest taka, że nam ona nie groziła:) 

JESTEM DZISIAJ ZŁA JAK OSA…

W lutym krasnoludki dowiedziały się czym jest złość. Lektura bajki „Przygody Fenka – Złość” oraz wiersza D. Gellner „Zły humorek” pozwoliła zrozumieć przedszkolakom, że złoszczenie się to coś zupełnie naturalnego i nie jest niczym złym. Dzieci podawały sytuacje, które wywołują w nich złość, pokazywały za pomocą mimiki i gestów jak wyglądają, gdy się denerwują. Ponadto poznały dobre sposoby radzenia sobie ze złością oraz dowiedziały się jakie sposoby są niewłaściwe (krzyk, tupanie).

ALE WSTYD!

W styczniu dzieci wysłuchały bajki „Przygody Fenka – Nieśmiałość”. Na podstawie bajki dzieci zrozumiały czym jest nieśmiałość oraz uczucie wstydu. Dowiedziały się po czym można poznać, że ktoś się wstydzi, zrozumiały, że osobom nieśmiałym potrzebne jest wsparcie, a także poznały sposoby pokonywania nieśmiałości.

CO TO JEST RADOŚĆ?

W grudniu krasnoludki rozmawiały o bardzo przyjemnej emocji- radości. Na podstawie książki „Przygody Fenka – Wzruszenie” dzieci poznały czym jest radość, dowiedziały się również, że łzy nie zawsze oznaczają smutek. Przedszkolaki omawiały  sytuacje, które wywołują łzy radości, a także zrozumiały, że nie trzeba tłumić łez i że nawet dorośli czasem płaczą. Na zakończenie zajęć wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że ten rodzaj emocji chcieliby odczuwać najczęściej!

SPOSOBY NA SMUTEK…

Końcem listopada grupa Krasnoludków po raz kolejny wkroczyła w świat wartości i emocji. Tym razem na podstawie książki M. I. Blacka „Smutno mi” dzieci rozmawiały o tym, czym jest smutek. Przedszkolaki zastanawiały się po czym można poznać, że ktoś jest smutny, pokazywały jak wtedy wyglądamy, co robimy. Odwołując się do własnych doświadczeń, mówiły co je zazwyczaj smuci, a także wymieniały sposoby „przeganiania smutku”- bezkonkurencyjne okazało się uśmiechanie oraz przytulanie się do drugiej osoby. Na koniec zajęć, każdy przedszkolak miał okazję pokazać innym jak się czuje, zaczepiając klamerkę na emotikonach przedstawiających daną emocję. Większość grupy wybrała radość, choć pojawiły się także przypadki złości czy smutku. Widząc taką sytuację, przedszkolaki wdrożyły swoje sposoby na smutki „w życie” i ruszyły do przytulania smutnych kolegów, co sprawiło, iż pod koniec zajęć uśmiechy zagościły już na twarzach wszystkich uczestników.

CZY STRACH MA WIELKIE OCZY???

W środę 19 października w grupie I odbyły się pierwsze zajęcia w ramach innowacji „Bajki pomagajki – zrozumieć emocje”. Na podstawie bajki M. Grucy „Przygody Fenka” dzieci poznały pierwszą emocję – strach. W czasie zajęć zastanawiały się czego najczęściej się boimy i jak sobie z tym radzić, pokazywały za pomocą mimiki i gestów jak wygląda przestraszona osoba. Przedszkolaki zrozumiały, że wszyscy mają swoje lęki: zarówno dzieci, jak i dorośli, przekonały się także, że strach jest czymś zupełnie normalnym i to, że go odczuwamy, nie czyni nas tchórzami.

Back To Top