Mieszkam w Beskidach

Mieszkam w Beskidach – realizacja innowacji

Wizyta w Izbie Regionalnej „Stara Stolarnia”

W związku z realizacją rocznego planu pracy przedszkola „Nasz region” oraz innowacji „Mieszkam w Beskidach” przedszkolaki z grup Lisków i Sówek udały się w piątek 19 kwietnia na wycieczkę do Izby Regionalnej „Stara Stolarnia” przy Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk”  w Bystrej. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wyglądało życie naszych przodków, gdzie mieszkali, pracowali, a także z jakich korzystali sprzętów. Już przy wejściu przywitały ich dwa manekiny będące wiernymi kopiami autentycznych mieszkańców Gminy Wilkowice –Pani Katarzyny Grzybek oraz Pana Jana Nikla. Były one ubrane w oryginalne stroje górali żywieckich, co nie uszło uwadze spostrzegawczych przedszkolaków.  Im głębiej, tym ciekawiej, więc dzieci z ochotą wkroczyły do izby ze sprzętami dawnego gospodarstwa rolnego, gdzie z ciekawością oglądały różnorodne narzędzia i sprzęty, a także z uwagą słuchały ciekawostek na ich temat. Obecnie rolnicy używają w swojej pracy wielu nowoczesnych sprzętów, więc nie dziwi fakt, iż większość eksponatów zaskoczyła dzieci i wywoływała pytania: „Co to jest?”, „Do czego to służy?”.  Na szczęście panie przewodniczki posiadały ogromną wiedzę, którą chętnie się dzieliły, więc przedszkolaki dowiedziały się nieco o trudach pracy w polu, o roli konia w gospodarstwie, a także o jednym z najstarszych rzemiosł, czyli tkactwie. Jeszcze większe zainteresowanie wśród odwiedzających wzbudziło przejście do izby mieszkalnej, gdzie na własne oczy można było zobaczyć, w jakich warunkach żyli na co dzień nasi przodkowie. Żelazka bez kabli, tarki do prania, lokówka przypominająca nożyczki czy zabytkowy wózek – to tylko kilka przykładów urządzeń, które dzieci miały okazję zobaczyć, a niekiedy i dotknąć.  Brak wody, prądu, dostępu do telefonu, telewizji czy Internetu – przedszkolakom trudno było uwierzyć, że ich rówieśnicy w dawnych czasach nie oglądali bajek, bawili się skromnymi, drewnianymi zabawkami, a kąpali się w baliach napełnianych wodą ze studni. Dzieci bardzo cieszyły się, że miały okazję odwiedzić to niezwykłe miejsce i choć na parę chwil przenieść się do przeszłości. Pozwoliło im to zobaczyć, jak wyglądało dawne życie, ale i docenić udogodnienia, które mają obecnie.

Warsztaty bibułkarskie 
1 marca mieliśmy wielką przyjemność gościć panią Marcelinę Gębala, która zapoznała dzieci z różnymi formami rękodzieła ludowego. Dzieci mogły obejrzeć drewniane rzeźby, koronkowe serwetki i ozdoby, hafty oraz kwiaty z bibuły. Tym ostatnim poświęciliśmy nieco więcej czasu a w grupie Sówek odbyły się warsztaty bibułkarskie. Dzieci byly zafascynowane sztuka ludową a Sówki mogły pochwalić się własnoręcznie zrobionymi pięknymi krokusami. Dziękujemy pani Marcelinie za miłe spotkanie i propagowanie kultury regionalnej oraz wpajanie szacunku do pracy rąk ludzkich.
Konkurs plastyczny „Meszna oczami przedszkolaków”
Końcem stycznia nasze przedszkole zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców „Meszna oczami przedszkolaków”. 
Zerówka z wizytą w Gminnej Bibliotece
22 lutego „Sówki” odwiedziły Gminną Bibliotekę w MOK ” Nad Borami”. Pani Magda- bibliotekarka zaprosiła dzieci w związku niedawno obchodzonym Dniem Kota. Podczas spotkania wśród książek przedszkolaki poznały niektóre tytuły o kotach dostępne w bibliotece, a także wykonały kota- pracę plastyczną. Dziękujemy za zaproszenie i ciekawe zajęcia.
Góralski Dzień Babci i Dziadka 

Nasze przedszkolaki przekuwają zdobytą na zajęciach wiedzę na działania praktyczne mające na celu pomoc zwierzakom w zdobyciu pożywienia, które często w zimie przykrywa śnieg. Grupa Sówek zaopatrzyła przedszkolny karmnik w pożywne ziarenka i tłuszczowe kulki, Liski zrobiły z panią Martą zawieszki dla sikorek a reprezentanci przedszkolaków – Gabrysia i Hubert dostarczyli zwierzętom leśnym kasztany i żołędzie zebrane do kącików przyrody jesienią.

Wyróżnienie dla Sówek w „Beskidzkiej Bitwie na kolędy”

Przedszkolaki z grupy Sówek otrzymały wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Beskidzka Bitwa na Kolędy” w kategorii gwiazda kolędnicza. Gratulujemy!

Zaśpiewajmy kolędę…” – udział w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek

W niedzielę 14 stycznia br. dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w XXX Jubileuszowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kościele Parafialnym w Mesznej. Dla młodszych grup był to pierwszy występ przed tak dużą publicznością, więc dzieci wykazały się dużą odwagą wychodząc na scenę. Wszystkie grupy pięknie zaśpiewały kolędy, a ich występy zostały nagrodzone gromkimi brawami od zgromadzonej publiczności. Dzieci otrzymały także w podziękowaniu za udział upominki od organizatorów. Dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w wydarzeniu, a także za wystrojenie dzieci w piękne kostiumy kolędników.

Spotkanie z kolejarzami Kolei Śląskich

W czwartek 4 stycznia odwiedzili nas pracownicy Kolei Śląskich. Panowie Jacek Łoboziak i Bartłomiej Gaweł opowiedzieli dzieciom, na czym polega praca na kolei oraz podzielili się różnymi ciekawostkami na temat pociągów. Dzieci mogły obejrzeć zawartość torby kolejarza oraz apteczki pierwszej pomocy. Przypomnieliśmy sobie o zasadach bezpieczeństwa na dworcu i przejazdach kolejowych. Dzieci z radością mogły wcielić się w rolę zawiadowcy.  Na koniec, dzieci zostały obdarowane kolorowankami, naklejkami i słodkimi upominkami. Spotkanie z panami kolejarzami było wyjątkową przygodą i nowym doświadczeniem dla naszych przedszkolaków.

Jasełka w stylu góralskim

Jasełka zawsze są domeną najstarszych dzieci, lecz tym razem, swój wkład miały także grupy młodsze. W tym roku, zaprezentowaliśmy opowieść o narodzinach Jezusa w stylu góralskim. Wybraliśmy tę formę przekazu, by móc dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych, w tym babć, dziadków i innych bliskich. Mamy nadzieję że, nasze jasełka umiliły wspólne świąteczne chwile w gronie rodziny. Oczywiście nie mogło także zabraknąć występu na żywo – 10 stycznia nasze Sówki wystawiły swoje wspaniałe jasełka dla najważniejszej publiczności – swoich rodziców. Dzieci wypadły znakomicie a rodzice nie ukrywali swej dumy i zachwytu dla pracy małych artystów i ich pań. Gratulujemy pięknego przedstawienia!

Słodkie Warsztaty z Gospodyniami KGW w Mesznej

W grudniu odwiedziły nas Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mesznej. Podczas wizyty Panie z KGW nie tylko opowiedziały nam o tym jak wygląda proces przygotowania i pieczenia słodkich, świątecznych pierniczków, ale przy okazji zaprezentowały i opisały elementy swojego pięknego, regionalnego stroju. Dzieci chętnie wysłuchały prezentacji, a następnie ochoczo ruszyły do dekorowania upieczonych przez Gospodynie pierniczków. Ciasteczka w różnych kształtach i kolorach, po chwili dzięki lukrowi, pisakom i różnorodnym posypkom, a także dzięki szczypcie kreatywności przedszkolaków zyskały oryginalny, kolorowy wygląd. Warsztaty te były nie tylko inspiracją i zachętą do przygotowania takich słodkości w domach, ale także motywacją do poznawania oraz kultywowania regionalnych tradycji.

Choinka dla zwierząt

W sobotę, 9 grudnia obok Chaty na Groniu przedszkolaki wraz z rodzicami pięknie ubrały choinkę dla zwierząt, włączając się w akcję Mikołajki 2023 organizowaną przez PTTK. Dzieci dzielnie pokonały śniegowe zaspy i w zimowej scenerii spotkały świętego Mikołaja. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za reprezentowanie naszego przedszkola oraz za zaangażowanie w przygotowanie pięknych i smacznych choinkowych ozdób.

Kto Ty jesteś? Polak mały…

W piątek 10 listopada przedszkolaki uczciły kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie uroczystości dzieci zaprezentowały piękne wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej, a następnie o symbolicznej godzinie 11:11 włączyły się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu” wspólnie śpiewając „Mazurek Dąbrowskiego”. Na zakończenie, otrzymały z rąk Pana Dyrektora Godło Polski, dla którego obiecały znaleźć godne i honorowe miejsce w sali Sówek. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie świętować i przeżywać Narodowe Święto Niepodległości, przyczyniając się tym samym do kształtowania u małych Polaków postaw patriotycznych oraz szacunku do polskich symboli narodowych.

Meszna – nasza miejscowość, Polska- nasza ojczyzna

Początek listopada  przyniósł nam bardzo ważne tematy – rozmawialiśmy o naszych rodzinach, miejscowości oraz o naszej ojczyźnie – Polsce. Dzieci słuchały legendy o powstaniu herbu Mesznej, poznawały charakterystyczne budynki takie jak Kościół, Remiza OSP, Szkoła czy Meszniański Ośrodek Kultury „Nad Borami”. Podczas spacerów dzieci obserwowały okolicę, wskazywały swoje domy oraz znajome miejsca, odwiedziły także zabytkową kapliczkę. 

Co jesienią słychać w Beskidzkim lesie?

W październiku wróciliśmy do tematu lasu, aby zajrzeć, co robią zwierzęta jesienią, czyli, jak przygotowują się do zimy. Razem z wiewiórką dzieci liczyły zapasy, układały jeżyka do zimowego snu, a także zastanawiały się, dokąd odlatują ptaki.

Muzyka z patyka – spotkanie z twórcą ludowym

27 października przedszkolaki miały okazję pomuzykować w nietypowym stylu. Nasze przedszkole odwiedził Sylwester Białas – muzyk i twórca instrumentów pasterskich.  Opowiedział on dzieciom o swojej przygodzie z drewnem, o spacerach po łąkach i lasach, gdzie czasami zwykły patyk może już być instrumentem – a co dopiero dwa patyki! Dzieci miały okazję posłuchać gwary góralskiej w opowieściach o pięknie otaczającej nas przyrody i cudownej ptasiej muzyce, którą można zachować na dłużej budując instrumenty z roślin i drzew. Sylwester zaprezentował pokaźną kolekcję instrumentów a z grupą najstarszą wykonał rdestowe gwizdki. Pięknie dziękujemy za ten powrót do natury.

Zwierzęta polskich lasów – spotkanie z Beskidzkim Klubem Dian

W tym roku szkolnym nasze przedszkole skupia się na edukacji regionalnej, w tym na ochronie środowiska naturalnego. W poznaniu różnych gatunków leśnych zwierząt pomogły naszym przedszkolakom panie Justyna i Kinga z Beskidzkiego Klubu Dian przy Zarządzie Okręgowym PZŁ w Bielsku-Białej w towarzystwie sympatycznego szczeniaczka Grota. Panie przyniosły ze sobą masę różnorodnych pomocy dydaktycznych, dzięki którym, dzieci mogły wielozmysłowo poznać przedstawicieli leśnej fauny. Największym zainteresowaniem cieszyły się eksponaty dające unikalną możliwość obejrzenia z bliska dzikich zwierząt, sprawdzenia, czy dzik ma faktycznie ostre kły a borsuk grube futro. Dzieci młodsze uczyły się rozpoznawać ślady zwierząt. Mogły obejrzeć poroża zrzucone wiosną przez jelenie i zauważyć, że są o wiele większe od poroży saren. Dowiedziały się, czym żywią się poszczególne gatunki zwierząt. Usłyszały, w jaki sposób porozumiewają się ze sobą sarny. Na koniec, dzieci brały udział w konkursie wiedzy o leśnych zwierzętach, w którym można było zdobyć medale. Dzieciom ogromnie podobała się taka forma zajęć. Dzieci starsze dodatkowo brały udział w grupowej rywalizacji w układaniu „zwierzęcych puzzli”. Zwycięzcy, którym udało się ułożyć obrazek w najkrótszym czasie zostali nagrodzeni medalami. Każda grupa musiała także nazwać zwierzątko z ilustracji i przypomnieć kilka ciekawostek na jego temat. Na koniec, przedszkolaki w podziękowaniu za wspaniałe spotkanie oraz piękne podarunki, postanowiły zadeklamować paniom wierszyki i zaśpiewać piosenkę o leśnych zwierzątkach.

Udział Przedszkola Publicznego w Mesznej w Gminnym Święcie Ziemniaka

Dziewiątego września w Mesznej odbyło się Gminne Święto Ziemniaka – czyli dzień, w którym cieszymy się z udanych zbiorów na polach. Tegoroczne święto obfitowało w liczne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Tym drugim rozrywki, w dużej mierze, zapewnili pracownicy naszego Zespołu. Największym powodzeniem cieszyły się stoiska przedszkola czyli malowanie twarzy, warkoczyki, brokatowe tatuaże i masy plastyczne. Duże zainteresowanie dzieci było również na stanowisku plastycznym oraz w strefie gier i zabaw. Dzieci mogły także sprawdzić swoją wiedzą na temat ziemniaka rozwiązując zadania quizu. Zabawa była świetna! Mamy nadzieję powtórzyć ten sukces także za rok.

Back To Top