Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

INFORMACJE OGÓLNE

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to program przeznaczony do wspierania działalności bibliotek szkolnych, miejskich, gminnych oraz pedagogicznych w ich działalności skupionej wokół popularyzowania szeroko pojętego czytelnictwa, kultury czytania, zainteresowania książką i potrzebą sięgania po nią. Jest to również program pomagający doposażać biblioteki w sprzęty użytkowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bibliotek. Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 15 000zł. Środki te zostały przeznaczone na zakup nowości książkowych, bestsellerów oraz lektur szkolnych; regałów bibliotecznych, co ma związek z planowanym przeniesienie biblioteki szkolnej do pomieszczenia w nowej części szkoły oraz na promocję czytelnictwa.


PROMOCJA CZYTELNICTWA

W ramach promocji czytelnictwa przeprowadzony został konkurs czytelniczy w klasie trzeciej na bazie lektury „Kubuś Puchatek”- A.A. Milne z okazji Dnia Kubusia Puchatka. Uczniowie prezentowali wybrany fragment opowieści o „głupiutkim” misiu, do którego czytania, w odpowiednio długim czasie, mieli za zadanie się przygotować. Gro dzieci wykazało się świetną znajomością tekstu oraz umiejętnością prezentacji. Trzecioklasiści zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami, a spośród całej klasy wyłoniono trzy osoby, zasługujące na premiowane miejsca.


X Festiwal Słowa „Razem w chmurach poezji”

Dwie uczennice z naszej szkoły: Jagoda Pawłowska z kl. 5a oraz Natalia Szuta z kl. 7, wzięły udział w Międzyszkolnym Konkursie „Mistrz Pięknego Czytania” organizowanym w ramach X Festiwalu Słowa „Razem w chmurach poezji” w Miejskim Domu Kultury w Bielsku- Białej (w Lipniku). Dzieci z całego rejonu prezentowały swoje umiejętności czytelnicze, prezentując czterominutowy fragment wybranej przez siebie książki. Hasło przewodnie tegorocznego turnieju to: „Moja ulubiona książka”. Konkurs miał na celu popularyzowanie wartościowych, ale równocześnie ciekawych dla młodego czytelnika, dzieł literatury, a także pobudzenie aktywności twórczej oraz stworzenie możliwości zaprezentowania swojej wrażliwości. Uczennice z naszej szkoły stanęły na wysokości zadania, godnie reprezentując placówkę. Festiwal Słowa organizowany od wielu lat przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział Bielsko- Biała, DK w Lipniku oraz SP nr 13 w Bielsku- Białej, przyciąga dzieci i młodzież z wielu bielskich i okolicznych szkół. Poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy, co pokazuje jak zdolnych i utalentowanych uczniów posiada w swoich szkołach powiat bielski. Mamy nadzieję, iż w następnych latach uczniowie z naszej szkoły chętnie będą brali udział w tym oraz podobnych turniejach.


Klasa 7 brała udział w warsztatach bibliotecznych na bazie książki H. Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Warsztaty te sygnowane były Muzeum Historii Żydów Polski POLIN.

Z okazji Maja, jako miesiąca książki odbył się konkurs na najciekawsze przebranie za ulubionego bohatera literackiego w klasach IV-VII oraz konkurs na wiersz, bądź limeryk. W klasach młodszych odbyły się zajęcia plastyczne na podstawie książki „Nasz Mama Czarodziejka”- J.Papuzińskiej.


Dzień Głośnego Czytania.

W ZSP w Mesznej został także zaakcentowany Dzień Głośnego Czytania. Uczniowie klasy 6b doskonalili swoje umiejętności artykulacyjne, mierząc się z fragmentami powieści Stanisława Lema „Bajki Robotów”, natomiast młodzież z klasy 7- „Cebariada”. Również dzieci w klasach 1 w tym dniu wsłuchiwały się w głośne czytanie swojej pani wychowawczyni, relaksując się przy tym na klasowym dywanie.


Lekcje biblioteczne:

W ramach edukacji czytelniczej i medialnej prowadzone są na bieżąco lekcje biblioteczne:
• Klasy 1- „Budowa książki”.
• Klasy 2- „Od dalekiej do bliskiej- o naszej Marii Konopnickiej”;
• Klasa 3 – „Budowniczy słów- zabawy ze słowem polskim”;
• Klasa 5 – „Czy znam baśnie Andersena?- quizy i zagadki związane z Baśniami Andersena”;
• Klasa 7- zajęcia w sali informatycznej na temat praktycznego działania systemu bibliotecznego KaRo, czyli Rozproszonego Katalogu Bibliotek Polskich;


WSPÓŁPRACA ZE ŚRODOWISKIEM LOKALNYM oraz innymi instytucjami:

Nauczyciel bibliotekarz należy do Towarzystwem Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oddział Bielsko- Biała (https://tnbsp.eduportal.bielsko.pl/) i prowadzi stałą i aktywną współpracę z członkami towarzystwa w celu dokształcania się, wymiany doświadczeń oraz promocji placówki, w której pracuje, czyli Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mesznej. Dowodem tego jest m.in. udział w Beskidzkim Festiwalu Nauki w Bielsku- Białej, w ramach którego zostało przygotowane stanowisko promujące czytelnictwo.


W ramach promocji czytelnictwa, dla dzieci spędzających czas na świetlicy szkolnej, odbył się cykl  warsztatów  z elementami arte i biblioterapii  z wykorzystaniem bajek biblioterapeutycznych „Odnajdźmy się w grupie”, którego podstawowym celem była adaptacja dzieci w grupie rówieśniczej oraz rozbudzanie kreatywności,  zainteresowań i wyobraźni dzieci –  dzieciom mającym problemy z adaptacją w grupie, szczególnie uczniom z Ukrainy, zajęcia pomogły w budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami.


Do naszej biblioteki spływają powoli książki zakupione ze środków NPRCz. Są to nowości wydawnicze, bestsellery oraz lektury szkolne. Zakupione zostały również książeczki wydane w wersji polsko- ukraińskiej, aby wspierać w procesie adaptacji w nowym środowisku,  nasze koleżanki i kolegów przybyłych do nas z Ukrainy. Część nowości w naszej bibliotece,  to pozycje poruszające tematy związane z historią naszego kraju, przedstawione w sposób bardzo ciekawy i przystępny dla młodych czytelników (np. wydawnictwa komiksowe). Każda nowa książka znaczona jest pieczątką Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM

W ramach akcji związanych z Październikiem, jako miesiącem bibliotek szkolnych, kilkoro uczniów z klasy 3a rozpoczęło cykl „Starsi czytają młodszym”. Dzieci odwiedziły koleżanki i kolegów przedszkolaków z grupy Sówki, prezentując im swoje umiejętności czytelnicze. Uczniowie prezentowali teksty pani Renaty Piątkowskiej „Mądra sowa zna przysłowia” oraz „Mruk- opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”.  Występ publiczny łączył się z ogromnymi emocjami, którym towarzyszyła również i trema, ale mimo to, trzecioklasiści spisali się wzorowo, a dwie uczennice dodatkowo zadeklamowały wiersze o tematyce jesiennej.


„Akademia Pana Kleksa”- Jana Brzechwy to lektura, która od pokoleń bawi, uczy, a przede wszystkim wpływa na wyobraźnię każdego czytelnika. I tak było także w przypadku klasy IV, która w ramach opracowywania tego klasyka w październiku, świetnie się bawiła, biorąc udział w  lekcji kleksografii. Ponadto jeden z uczniów- Igor Belczyk, zrobił niesamowitą makietę, przedstawiającą samą Akademię Pana Kleksa.


W październiku, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
W tym roku tematem przewodnim było hasło „BIBLIOTEKA SZKOLNA: MOJE SZCZĘŚLIWE MIEJSCE, W KTÓRYM KWITNIE KREATYWNOŚĆ I WYOBRAŹNIA”.
W tym roku w naszej szkole w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowane zostały następujące akcje:

1. „Starsi czytają młodszym”- uczniowie klas starszych odwiedzali dzieci przedszkolne w celu zaprezentowania swoich umiejętności czytelniczych, zachęcenia młodszych kolegów i koleżanek do sięgania po bajki, opowiadania, wiersze…
2. „Poranek z książką”- uczniom spędzającym czas na świetlicy szkolnej w godzinach porannych czytane były książki- jako relaksacja przed dniem obfitym w naukę.
3. „Kino- biblioteka”- uczniowie klas IV- VI oglądali filmową interpretację lektury: „Księga dżungli”.


5 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek. Wśród uczniów z klas 2-3 ogłoszony został konkurs plastyczny na ulubionego bohatera bajkowego. Dzieci przygotowały przepiękne, kolorowe prace, które zdobią gazetkę przy bibliotece oraz zostały wyeksponowane również w samej bibliotece. Jury miało bardzo ciężki „orzech do zgryzienia”, wyłaniając zwycięzców. Po długich naradach lista uczniów nagrodzonych prezentuje się następująco: miejsce I: Anna Kufel 2a, Martyna Legierska 2b, Nadia Adamus 3a, Paulina Kubiesa 3b; miejsce II: Maria Kępys 2a, Oliwia Woźniak 2b, Oliwia Grygierczyk 3a, Emilia Szczutowska 3b; miejsce III: Hanna Pabis 2a, Szymon Maślanka 2a, Zuzanna Stolarczyk 2b, Martyna Nikiel 2b, Hanna Marcalik 3a, Franciszek Kubica 3a, Mateusz Czader 3b, Milena Konior 3b; wyróżnienia: Artur Chełmiński 2a, Aleksandra Kowalcze 2a, Wiktoria Wądolny 2b, Maksymilian Góra 3a, Anna Zemczak 3a, Karolina Górny 3b, Adam Nowak 3b, Amelia Szymik 3b, Natalia Wojnar 3b, Kamil Mucha 3b, Kacper Jakubiec 3b. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Gratulujemy.


Spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską oraz lektorką Malwiną Kożurno

W dniu 22 listopada 2023r. gościliśmy w naszej szkole poczytną pisarkę dla dzieci panią Renatę Piątkowską oraz lektorkę panią Malwinę Kożurno. Spotkanie „Gdyby jajko mogło mówić, czyli o przesądach, przysłowiach, zwyczajach z R.Piątkowską” zostało zorganizowane dla klas 2 i 3 w ramach promocji czytelnictwa oraz kształtowania kultury czytelniczej. Opierało się ono na książkach: „Gdyby jajko mogło mówić”, „Mądra głowa zna przysłowia”, „Z przysłowiami za pan brat”. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pojęciami: przysłowie, przesąd, zwyczaj. Autorka prezentując swoją twórczość, angażowała uczniów w snute przez siebie opowieści. Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję, odpowiadając na pytania, bądź też zadając je.  Lektorka- pani Malwina Kożurno wyśmienicie odczytała poszczególne opowiadania, wprawiając zebranych w zachwyt i osłupienie.
Po spotkaniu uczniowie oraz nauczyciele chętnie kupowali książki autorki z autografem oraz dedykacją.

Spotkanie odbyło się w ramach środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 


WSPÓŁPRACA Z GMINNĄ BIBLIOTEKĄ PUBLICZNĄ W WILKOWICACH FILIA W MESZNEJ

W dniach 23 oraz 24 listopada 2023r. uczniowie klas 1 oraz 2 z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego wraz z wychowawcami: p. Kamilą Bator- Krawcow, Moniką Dąbrowską- Łoś, Barbarą Rojek oraz Krystyną Laszczak  odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną Filia w Mesznej. Wzięli udział w warsztatach czytelniczych „Trójkatna bajka” na podstawie tekstu Danuty Wawiłow. Dzieci pracując w grupach, odtwarzały treści zawarte w wierszu, tworząc prace plastyczne. Zajęcia odbywały się w ramach współpracy naszej szkoły i biblioteką gminną.


PASOWANIE NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ ZSP W MESZNEJ

W piątek 1 grudnia 2023r. miała miejsce szczególna uroczystość- Pasowanie Pierwszoklasistów na Czytelników Biblioteki Szkolnej. Uczniowie klasy 1a oraz 1b wzięli udział w zabawie „Marsz na orientację do biblioteki szkolnej”. Okazało się, że wszyscy uczniowie świetnie poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami.  Dzieci odpowiadały na zagadki związane z popularnymi bajkami oraz baśniami, tworzyły Kodeks Kulturalnego Czytelnika, zapoznały się z budową książki oraz tym, czym różni się książka wypożyczona  z biblioteki od własnej, prywatnej lektury. Uczniowie otrzymali również kilka wskazówek zachęcających ich do aktywnego i częstego odwiedzania biblioteki oraz wysłuchali „Listu książki do dzieci”. Na zakończenie pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, a następnie zostali pasowani na czytelników biblioteki Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Mesznej. Na pamiątkę tego wydarzenia, każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, książkę „Wnuczka antykwariusza”- J. Bednarek oraz przewodnik dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.


NOWA  BIBLIOTEKA SZKOLNA

Wraz z rozpoczęciem nowego półrocza roku szkolnego 2023/24 biblioteka ZSP w Mesznej przyjmuje swoich czytelników w nowym miejscu. Część regałów, które znalazły się na wyposażeniu biblioteki,  została zakupiona ze środków pozyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.  Zapraszamy do przestronnego pomieszczenia, w którym oprócz wypożyczania książek, można odpocząć od zgiełku szkolnego w kąciku czytelniczym. Można również w ciszy i skupieniu pouczyć się, bądź też wziąć udział  w innych zajęciach. W ofercie biblioteki znalazło się w ostatnim czasie dużo nowości czytelniczych, które w także zostały zakupione ze środków NPRCz.  Serdecznie je polecamy i zapraszamy.

Kinga Kowalska – nauczyciel bibliotekarz


W ramach obchodów Dnia Mózgu 18 marca w bibliotece szkolnej chętne dzieci miały okazję rozwiązywać quizy ze znajomości  lektur szkolnych, co stanowiło doskonały trening pamięci.  Uczniowie, którzy najlepiej poradzili sobie z tym zadaniem, zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami oraz upominkami w formie książeczek.

Beata Jakubiec
Kinga Kowalska

Back To Top