Święto Patrona Szkoły – Papieża Jana Pawła II

Święto Patrona Szkoły – Papieża Jana Pawła II

W tym roku obchody Święta  Patrona Szkoły  miały miejsce w Wadowicach, w mieście,  w którym  urodził się Karol Wojtyła i spędził młodzieńcze lata.

W godzinach porannych trzema autokarami udaliśmy się do Wadowic. Tam, podzieleni na cztery  grupy ,sukcesywnie wchodziliśmy do Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II. Gdy jedna grupa zwiedzała muzeum, a druga oczekiwała w kolejce na wejście, pozostałe zwiedzały rynek i kościół.

Na rynku był czas na odpoczynek, zakupienie pamiątek, lody i oczywiście degustację słynnych wadowickich kremówek.

W kościele Ofiarowania Najświętszej Marii Panny obejrzeliśmy zabytkową, barokową chrzcielnicę, pamiętającą chrzest Karola Wojtyły. Zwiedziliśmy też wszystkie zakątki i zakamarki tej świątyni. Obejrzeliśmy wystrój kaplic : Ukrzyżowania Chrystusa, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Jana Pawła II i Świętej Rodziny. W każdej z nich szukaliśmy tego, co było związane z naszym Papieżem , np. : relikwie Jana Pawła II, budzik, złoty papieski różaniec , herb papieski itd.

Jeśli grupa miała jeszcze chwilę wolnego czasu, mogła przejść przed budynek Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity, w którym niegdyś uczył się Karol Wojtyła. Można tam było  obejrzeć  ławeczkę  , na której siedzi uczeń – Karola Wojtyła, wtedy nazywany jeszcze Lolkiem, a  na chodniku odnaleźć ślady jego stóp prowadzące do szkoły.

Jednak prawdziwa rzeka wiedzy na temat Jana Pawła II czekała na nas w Muzeum. Zobaczyliśmy     w nim skromny wystrój mieszkania Wojtyłów, zdjęcia z różnych etapów Jego życia, w kapsułach ziemię z miejsc, do których pielgrzymował, pamiątki z podróży misyjnych, a nawet pistolet, z którego strzelał do Papieża Ali Agca. Obejrzeliśmy także multimedialne prezentacje  papieskich pielgrzymek. Właściwie, to trzeba by w Muzeum spędzić nie jedną , a kilka godzin, by obejrzeć wszystko, co przygotowali jego twórcy.

Późnym popołudniem wróciliśmy do domów szczęśliwi, bo pełni wrażeń i bogaci w wiedzę na temat Naszego Patrona Szkoły – św. Jana Pawła II.


Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status