Świetlica w grudniu

    W grudniu myśli wszystkich krążą wokół Świąt. W czasie adwentu czekamy na przyjście naszego Zbawiciela – Jezusa Chrystusa, który jako mała Dziecina, ma się narodzić w ubogiej stajence. Jest to bardzo piękny i radosny czas. Ludzie są niejako dla siebie milsi, bardziej uprzejmi, zauważają potrzebujących, pragną być razem.

Papież Jan Paweł II – patron naszej szkoły, niegdyś mówił o tym niezwykłym czasie, iż ma on sprzyjać refleksji nad tym, „kim jesteśmy, dokąd idziemy, jaki sens ma to, co czynimy…”.

   Szkoła, w tym też świetlica szkolna, przez cały ten czas tętniła życiem. Działo się dużo dobrego. Nawiązaliśmy na początku do okresu Adwentu, wytłumaczenia samego pojęcia, jego sensu i celu. Następnie 4 grudnia, w święto Barbórki, dzieci mogły dowiedzieć się czegoś na temat pracy górników. Oglądaliśmy film edukacyjny, który opowiadał o tym potrzebnym i jakże niebezpiecznym zajęciu.

Kolejno redagowaliśmy listy do św. Mikołaja. Młodsi mogli wykazać się rysując. Przy tej okazji dowiedzieli się także jak wygląda list, w jakim celu można pisać listy oraz jak je adresować.

6 grudnia obchodziliśmy Mikołajki. Wszyscy dzielili się nowinkami, czym w tym roku zostali obdarowani z tej okazji.

Do tego czasu trwały również przygotowania do kiermaszu świątecznego, który odbył się w dniu 11 grudnia. Tworzyliśmy różnego rodzaju stroiki, choinki i inne ozdoby, które właśnie w tym dniu można było nabyć w szkole i udekorować nimi dom na święta.

Kolejno zajęliśmy się wystrojem szkoły (dolnego korytarza szkolnego) i sali świetlicy. Robiliśmy dekoracje, ubieraliśmy choinki, wyklejaliśmy okna. Przez cały ten czas słuchaliśmy piosenek o tematyce świąt. Śpiewaliśmy pastorałki i kolędy. Czytaliśmy opowiadania o świętach.

Poza tym, uczniowie przygotowywali też kartki świąteczne dla rodziny i znajomych oraz prace plastyczne – „Zimowy krajobraz” czy „Moje święta”. Mieliśmy pogadanki o tradycjach bożonarodzeniowych, zwyczajach, obrzędach, potrawach wigilijnych.

Tuż przed świętami obchodziliśmy wigilijki szkolne/klasowe, wszyscy składali sobie życzenia, wspólnie kolędowaliśmy.

 

A oto zdjęcia z tego okresu:


Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status