Warsztaty ekologiczne

Warsztaty ekologiczne to innowacja metodyczna prowadzona przez panią Michalinę Matlak z dziećmi 6-letnimi jako część programu Zdrowi z Natury.  Podczas warsztatów zostaną wykonane rzeczy użytkowe w duchu idei less waste. Warsztaty mają na celu promowanie zachowań proekologicznych oraz zapobieganie degradacji środowiska naturalnego poprzez ciekawe wykorzystanie odpadów, tworzenie kosmetyków naturalnych i produktów korzystnych dla zdrowia oraz ograniczenie stosowania jednorazówek zastępując je własnoręcznie wykonanymi przedmiotami wielokrotnego użytku.

1. Woreczek na owoce

Dlaczego woreczki z materiału są ekologiczne?

Można je prać, naprawiać i używać wielokrotnie w przeciwieństwie do jednorazowych woreczków foliowych, które zarówno w produkcji, jak i podczas rozkładu, zanieczyszczają środowisko. Można używać ich do przechowywania różnych rzeczy a także podczas zakupów spożywczych w sekcji „na wagę”. Dodatkowo nasze woreczki zostały zrobione z niepotrzebnych firanek (upcycling) więc oszczędziły nieco środowisko 😉

 

2. Woskowijka

Woskowijka to kawałek bawełnianego materiału nasączony woskiem pszczelim i olejem jojoba, który w wielu przypadkach może zastąpić folię aluminiową, spożywczą czy woreczki jednorazowe i w ten sposób przyczynia się do ograniczenia produkcji śmieci oraz ochrony naszego zdrowia przed szkodliwym aluminium. Jak jej używać? Można owinąć nią kanapki i owoce, aby zabrać je ze sobą do szkoły lub pracy. Można też nakryć jedzenie, które chcemy uchronić przed wyschnięciem lub zepsuciem w jakimś naczyniu. Do tego celu należy chwilę dociskać woskowijkę do brzegu naczynia, aby wosk pod wpływem ciepła naszych rąk się nieco ogrzał i dopasował do powierzchni. Woskowijkę można umyć pod bieżąca wodą z odrobiną delikatnego detergentu, a jeśli osłabną jej właściwości, można je przywrócić przez przeprasowanie jej między kawałkami papieru do pieczenia.

Woskowijki będą dostępne do kupienia podczas kiermaszu zaplanowanego na koniec roku szkolnego.

 

3. Eko-mydełka

Zastanawialiśmy się wraz z grupą 6-latków, ile substancji niebezpiecznych dla zdrowia znajduje się w kosmetykach, których używamy na co dzień. Analiza składu produktów tak bliskich dzieciom jak płyny do kąpieli, szampony czy  pasta do zębów wszystkich nas zaskoczyła. Aby uniknąć tej chemii, stworzyliśmy własne ekologiczne mydełka. Powstały one na naturalnej bazie glicerynowej wyprodukowanej z trzech maseł roślinnych: masła shea, masła kakaowego i masła mango, które odżywiają i oczyszczają skórę. Dla urozmaicenia koloru i zapachu dodawaliśmy naturalne olejki eteryczne, glinki, suszone zioła i kwiaty oraz przyprawy. W ten sposób powstały piękne, kolorowe i ekologiczne mydełka, które sprawiły dzieciom dużo frajdy.

 

4. Ekologiczna  pasta do zębów

Na grudniowych warsztatach, w związku z tematem o zdrowiu, stworzyliśmy własną pastę do zębów o bardzo dobrych właściwościach, nie tylko myjących ale również prozdrowotnych. Analizując składy i ostrzeżenia na opakowaniach pasty do zębów, odkryliśmy, że pasty dostępne w sklepach zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia. Nasza pasta składa się tylko z dwóch składników. Jest to ksylitol i olej kokosowy.

Ksylitol – wygląda i smakuje jak zwykły, biały cukier. Jednak nie jest on cukrem, lecz alkoholem cukrowym. Pozyskiwany jest w sposób naturalny m.in. z kory fińskiej brzozy. Poprzez bakterie próchnicotwórcze nie ulega on przemianom w kwasy – w konsekwencji nie osłabia szkliwa, a wręcz odwrotnie – zapobiega powstawaniu próchnicy. Dodatkowo ksylitol jest związkiem zasadowym, przywraca prawidłowe pH śliny i stymuluje jej produkcję. Ślina odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie przed rozwojem próchnicy. Poprzez wspomaganie przyswajania wapnia ksylitol zwiększa mineralizację szkliwa co jest bardzo istotne w przypadku dzieci, których zęby mleczne są z natury mniej odporne na próchnicę.

Olej kokosowy – ma działanie przeciwbakteryjne i wybiela zęby.

Do tego nasza pasta ma świetny smak i trzeba było powstrzymywać dzieci przed jej zjedzeniem.

5. Zawieszki dla ptaków

W styczniu szczególną uwagę zwracamy na ptaki i zwierzaki, które ze względu na niska temperaturę oraz śnieg, mają utrudniony dostęp do pożywienia. Postanowiliśmy im troszkę pomóc wykonując zawieszki z ziarnem. Zrobiliśmy dwa rodzaje zawieszek – z rolek po papierze oraz na bazie żelatyny. Zarówno jedne, jak i drugie prezentują się w naszym ogrodzie przedszkolnym bardzo efektownie tworząc wraz czerwonymi jabłuszkami nie tylko piękną dekoracje, ale przede wszystkim, stołówkę dla okolicznych ptaszków umożliwiając nam ich obserwację.

6. Kredki z recyklingu

Wykorzystaliśmy połamane, stare kredki woskowe do stworzenia nowych odlotowych kredek. Recykling w czystej postaci. Potrzebna nam do tego była kuchenka mikrofalowa i ciekawe foremki silikonowe. Reszta to już ciężka praca małych paluszków, aby oddzielić kredki od papierków. Dzieci bardzo lubią sięgać po te kredki, a kto chętny je wypróbować, ten będzie mógł zakupić na kiermaszu.

 

 

 

7. Niespodzianka dla mamy – peeling różany

Która mam nie marzy marzy o chwili spokoju, wyciszenia, odrobinie relaksu?! Wzięliśmy to pod uwagę tworząc dla mam ekologiczny prezent na naszych warsztatach. Stworzyliśmy naturalny peeling o zapachu różanym. Do jego wykonania posłużyła nam sól himalajska w pięknym różowym kolorze, cukier, olej z pestek winogron, płatki róż oraz naturalny aromat różany taki, jak do produkcji perfum.  Całość zamknęliśmy w słoiczkach z odzysku i ozdobiliśmy. Dostaliśmy wiele informacji, od mam, że peeling był strzałem w dziesiątkę. Peeling planujemy także wykonać na kiermasz.

 

8. Bombowe świece z wosku pszczelego

Dlaczego bombowe? Dzieciaki uznały, że kojarzą im się z laską dynamitu. Ale przyznam im rację. Te świece na prawdę są bombowe, ponieważ mają niesamowite właściwości. Wosk pszczeli jest naturalnym surowcem produkowanym przez pszczoły. Świece wykonane w 100% z wosku pszczelego nie wydzielają szkodliwych substancji, a dodatkowo emitują jony ujemne, które oczyszczają powietrze z kurzu, pleśni, wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń. A jak przepięknie pachną! Dzieciaki już drugi raz pracowały na warsztatach z woskiem pszczelim i od razu z radością rozpoznały ten zapach. Użyliśmy wosku w formie węzy pszczelej, ponieważ praca z nią jest bardzo prosta i nie wymaga wysokiej temperatury, dlatego wykonanie naszej świecy było zupełnie bezpieczne.

 

To już ostatnia propozycja na naszych warsztatach ekologicznych. Nasze wyroby będzie można kupić na warsztatach ekologicznych, które odbędą się już w czerwcu.

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status