Świetlica w listopadzie

    Listopad – miesiąc pełen zadumy i melancholii. Owe zasmucenie, związane jest ze wspomnieniami o tych, których już z nami nie ma, o najbliższych, którzy niegdyś siadali przy wspólnym stole, rozmawiali, jedli, śmiali się i bawili. Przygnębienie, jakie często doświadczamy w tym miesiącu, związane jest również z aurą, jaka nas otacza – krótkie i zimne dni, długie wieczory, ponury, zwykle deszczowy krajobraz.

    W naszej szkole, pomimo powyższego, czas ten upłynął bardzo owocnie. W pierwszej kolejności obchodziliśmy święto narodowe – Odzyskania Niepodległości. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, oglądaliśmy filmiki edukacyjne w tym klimacie. Uczniowie mogli się pochwalić znajomością „Katechizmu Polskiego Dziecka„, recytując: „Kto ty jesteś, Polak mały…”. Robiliśmy różnego rodzaju wycinanki, flagi narodowe, biało-czerwone kwiaty.

Następnie nadszedł czas na Dzień Dobroci. Omawialiśmy znaczenie i wymowę słowa, a także tworzyliśmy plakat o dobroci (pomysły i skojarzenia dzieci). Omówiliśmy też zasadność pomagania i zaangażowanie w pomoc innym (zabawa „Iskierka życzliwości”).

Kolejno w naszych tematach, znalazła się mowa o tolerancji.

W późniejszym czasie rozmawialiśmy o seniorach. Kto to taki, kim dla nas są, jak należy ich traktować. Przeprowadziliśmy pogadankę o starości. Przygotowywaliśmy materiały dekoracyjne – kartki na Dzień Seniora. Dzieci brały aktywny udział w tychże pracach.

Końcem miesiąca obchodziliśmy Andrzejki oraz Dzień Misia Pluszowego. Omawialiśmy tradycje i obrzędy związane z dniem św. Andrzeja. Dzieci mogły się wyszaleć podczas zabaw taneczno-ruchowych, a także przynieść swoje ulubione przytulanki i bawić się nimi.

Nadto, przez cały czas, odbywały się w świetlicy zajęcia czytelnicze (w tym projekt okładki), a także plastyczne o tematyce jesiennej – listopadowy widok za oknem czy jesienne drzewo.

Utrwalaliśmy również dni tygodnia oraz liczenie. Dzieci lepiły z plasteliny, układały klocki, puzzle.

Zostali wyłonieni laureaci w konkursie na najstaranniej pokolorowany obrazek. Trzy osoby z klas drugich nagrodzono i otrzymały dyplomy.

W załączeniu zdjęcia:


Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status