Świetlica w listopadzie

    Listopad – miesiąc pełen zadumy i melancholii. Owe zasmucenie, związane jest ze wspomnieniami o tych, których już z nami nie ma, o najbliższych, którzy niegdyś siadali przy wspólnym stole, rozmawiali, jedli, śmiali się i bawili. Przygnębienie, jakie często doświadczamy w tym miesiącu, związane jest również z aurą, jaka nas otacza – krótkie i zimne dni, długie wieczory, ponury, zwykle deszczowy krajobraz.

    W naszej szkole, pomimo powyższego, czas ten upłynął bardzo owocnie. W pierwszej kolejności obchodziliśmy święto narodowe – Odzyskania Niepodległości. Słuchaliśmy i śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, oglądaliśmy filmiki edukacyjne w tym klimacie. Uczniowie mogli się pochwalić znajomością „Katechizmu Polskiego Dziecka„, recytując: „Kto ty jesteś, Polak mały…”. Robiliśmy różnego rodzaju wycinanki, flagi narodowe, biało-czerwone kwiaty.

Następnie nadszedł czas na Dzień Dobroci. Omawialiśmy znaczenie i wymowę słowa, a także tworzyliśmy plakat o dobroci (pomysły i skojarzenia dzieci). Omówiliśmy też zasadność pomagania i zaangażowanie w pomoc innym (zabawa „Iskierka życzliwości”).

Kolejno w naszych tematach, znalazła się mowa o tolerancji.

W późniejszym czasie rozmawialiśmy o seniorach. Kto to taki, kim dla nas są, jak należy ich traktować. Przeprowadziliśmy pogadankę o starości. Przygotowywaliśmy materiały dekoracyjne – kartki na Dzień Seniora. Dzieci brały aktywny udział w tychże pracach.

Końcem miesiąca obchodziliśmy Andrzejki oraz Dzień Misia Pluszowego. Omawialiśmy tradycje i obrzędy związane z dniem św. Andrzeja. Dzieci mogły się wyszaleć podczas zabaw taneczno-ruchowych, a także przynieść swoje ulubione przytulanki i bawić się nimi.

Nadto, przez cały czas, odbywały się w świetlicy zajęcia czytelnicze (w tym projekt okładki), a także plastyczne o tematyce jesiennej – listopadowy widok za oknem czy jesienne drzewo.

Utrwalaliśmy również dni tygodnia oraz liczenie. Dzieci lepiły z plasteliny, układały klocki, puzzle.

Zostali wyłonieni laureaci w konkursie na najstaranniej pokolorowany obrazek. Trzy osoby z klas drugich nagrodzono i otrzymały dyplomy.

W załączeniu zdjęcia:


Back To Top