Witaj kocie Amadeuszu! – udział grupy I w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”

Pierwszy miesiąc adaptacji w przedszkolu już za nami. Przedszkolaki w tym roku okazały się bardzo dzielne, choć naturalnie nie obyło się bez kilku (a niekiedy więcej) łez podczas pierwszych godzin w przedszkolu, pierwszego spania, a przede wszystkim podczas rozstania z rodzicami. W związku z licznymi emocjami, których obecnie doświadczają maluszki, postanowiliśmy wziąć udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji” organizowanym przez Wydawnictwo Edukacyjne „Kapelusz z Kwiatami”.

Postacią przewodnią projektu jest kot Amadeusz, który zabiera głos w wierszykach z książki „O kotku Amadeuszu, czyli wiersze na małe i duże troski”. Podejmuje on tematy znane wszystkim dzieciom m.in.  jak radzić sobie z emocjami (ze strachem, z nieśmiałością, ze smutkiem), jak rozwiązywać problemy (jak znaleźć przyjaciół, co robić w czasie choroby), czy też jak radzić sobie w niektórych sytuacjach (jak pokonać nudę). Głównym celem projektu jest kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania oraz rozróżniania emocji, a także radzenia sobie z nimi. Ponadto  projekt wspomaga kształtowanie postaw prospołecznych, wzmacnianie poczucia własnej wartości oraz kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno,

Na podstawie wiersza „O kotku Amadeuszu” i piosenki „Amadeusz” maluszki zapoznały się z głównym bohaterem projektu, który będzie nam towarzyszyć przez cały rok. Nasz sympatyczny kolega pojawił się na zajęciach także 10 października, czyli w Dzień Gier Planszowych. Na podstawie wiersza „O kocie Amadeuszu, który nie lubił przegrywać” dowiedzieliśmy się, że nie zawsze wygrana jest najważniejsza, liczy się przede wszystkim dobra zabawa i wspólnie spędzony czas. Rozmawialiśmy o emocjach jakie odczuwamy podczas gry, o zasadach fair play, a także o naszych ulubionych grach planszowych. W wolnym czasie postanowiliśmy zagrać w nasze przedszkolne gry: „Memory”, „Skrzaty” oraz „Na jagody”. Jak to w grach bywa, wszyscy nie mogą wygrać, ale dobra zabawa, która nam towarzyszyła sprawiła, że nawet przegraną wszystkie maluszki przyjmowały z uśmiechem.

Pierwsze zadania już za nami, natomiast my z niecierpliwością czekamy na kolejne wyzwania!

 

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status