Terapia pedagogiczna z elementami kodowania na dywanie – podsumowanie półrocza

Za nami 1/3 zaplanowanych zajęć z „kodowaniem na dywanie”. Dotychczasowe zajęcia polegały na przeniesienie dzieci w świat  symboli i znaków, gdzie w każdym znaku „zakodowana” jest konkretna informacja. Do najprostszych przykładów stosowania kodowania zalicza się m.in. segregowanie, klasyfikowanie czy porządkowanie, gdzie kod stanowi kryterium, zgodnie z którym dzieci wykonują wspomniane czynności – w ten sposób porządkowaliśmy figury geometryczne, które oprócz kształtu czy koloru różniły się także wielkością czy grubością, a każda z tych cech była zakodowana symbolicznym znakiem. W tym celu wykorzystaliśmy zestaw figur, kartoników z kodami oraz matę z „logicznym drzewem”.

Dzieci szeregowały również symbole dotyczące np. pogody czy pór roku, dostrzegając w tym ostatnim przypadku rytmiczność powtarzającego się kodu kolorów oraz utrwalały kierunek szeregowania od strony lewej do prawej.

Najbardziej atrakcyjne dla dzieci były jednak do tej pory zabawy z wykorzystaniem kolorowych, plastikowych kubeczków. Ćwiczenia te polegały początkowo na analizowaniu rysunkowych schematów służących do tworzenia przestrzennych piramid z kubków, a następnie do układania płaskich kompozycji z kubków na macie- kratownicy. Pracowaliśmy również w odwrotny sposób, tzn. „przenosiliśmy” kompozycję z kubków na papier, czyli kolorowaliśmy w odpowiedni sposób przygotowane schematy lub odpowiednie pola na kartce z kratownicą. Działania z kubeczkami wymagały od dzieci precyzyjnej współpracy obu rąk, rozwijały sprawności manualne, służyły rozwijaniu analizy i syntezy wzrokowej, koordynacji wzrokowo- ruchowej, a także utrwalaniu schematu własnego ciała, kształtowaniu orientacji na kartce papieru, w przestrzeni oraz na macie. Wszystkie przeprowadzone do tej pory ćwiczenia mają za zadanie także przygotować dzieci do korzystania ze współrzędnych na macie o rozmiarze 10x 10 pól, gdzie do każdego pola przypisana jest odpowiednia cyfra i literka (jak w popularnej grze „w statki”) oraz do poruszania się po macie wg zakodowanego układu strzałek. Strzałki, to te elementy kodowania, które będą dominowały podczas zajęć w II semestrze.  Do tej pory korzystaliśmy najczęściej z mniejszych mat tj. 5×5 pól, używając ich także do gier matematycznych np. „Trzy w linii”, utrwalających cyfry oraz doskonalących myślenie strategiczne czy do gry z wyobraźnią „Słonko kolorami (kierunkami) sterowane”. Wykorzystaliśmy także gotowy „Zestaw pierwszych kodowanych ścieżek”, układając na planszy klocki zgodnie z podanym przy pomocy strzałek kodem, oznaczającym drogę od jednego do drugiego obiektu.

Ważną cechą naszych zabaw z elementami kodowania jest fakt, że trudności, które mogą pojawić się w ich trakcie, są przez dzieci traktowane raczej jako wyzwania, a nie jako problemy czy bariery.