Świetlica szkolna

Świetlica szkolna

Jak ciekawie spędzamy czas…


Początkiem czerwca rozdaliśmy dzieciom nagrody za udział w świetlicowym konkursie wiedzy „Mistrz Przyrody”.

Laureaci bardzo się ucieszyli. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Kolejne dni spędziliśmy na placu zabaw ciesząc się wspaniałą, słoneczną pogodą. W ostatnie czerwcowe, deszczowe dni dzieci bawiły się w świetlicy szkolnej, a także wzięły udział w  zajęciach komputerowych.

Z okazji Dnia Ojca dzieci wykonały laurki różną techniką, według indywidualnego pomysłu i kreatywności.
Głównie przedstawiały one podobiznę Taty oraz życzenia od serca.

Z okazji zbliżających się wakacji przeprowadziliśmy z dziećmi szereg pogadanek na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Dotyczyło ono wyjazdów nad morze, nad jezioro, w góry czy też przebywania w domu. Nauczyliśmy się korzystać z mapy i poznaliśmy ciekawe miejsca. Dzieci wykonały prace plastyczne pt. „Podróż marzeń”, które umieściliśmy na naszej świetlicowej gazetce. Prace uczniów przedstawiały miejsca, do których najbardziej chcieliby pojechać.

Nowością w świetlicy były materiały plastyczne, m.in. wydrapywanki i prasowanki z koralików. Na czarnych wydrapywankach dzieci zaprezentowały ilustracje według swojego pomysłu lub z motywem lata. Jeśli chodzi o prasowanki z koralików, dzieci wybrały swój ulubiony wzór podkładki i umieszczały kolorowe koraliki, usprawniając motorykę palców i dłoni.

Czas spędzony na zajęciach świetlicowych oraz poruszona tematyka pozwoliły nam poczuć klimat wakacji. Wychowankowie pożegnali się życząc sobie nawzajem przyjemnego odpoczynku.

Do zobaczenia we wrześniu!



W miesiącu maju wszyscy mogliśmy cieszyć się kontaktami z dziećmi i wspólnie spędzanym czasem w świetlicy szkolnej.

        Z okazji Święta Flagi, które przypada na 2 maja oraz Święta Konstytucji 3 Maja, przeprowadzona została pogadanka z dziećmi dotycząca tych świąt, jak również poszanowania naszych symboli narodowych. Wszystkim znane były nasze Godło i Barwy Narodowe. Większość podopiecznych świetlicy wykazała się znajomością zasad zachowania podczas śpiewania Hymnu Narodowego oraz godnego wywieszania Flagi Polski w naszych domach i miejscach publicznych. Omawiane treści były inspiracją dla dzieci do zilustrowania polskiej tożsamości narodowej. Zadanie to, dzieci wykonały z ochotą, a powstałe prace ozdobiły świetlicę, nadając jej odświętny wystrój.

Niespodzianką dla dzieci po powrocie do szkoły były nowe zabawki i gry. Do dyspozycji naszych podopiecznych zakupiono zabawki edukacyjne usprawniające motorykę palców i dłoni. Na świetlicowych regałach pojawiły się między innymi: nowe rodzaje klocków, elementy konstrukcyjne umożliwiające budowę parkingu, garażu czy toru dla samochodów. Powodzeniem cieszyły się zestawy naczyń obiadowych i kawowych, wykorzystywane przez naszych podopiecznych do zabaw w restauracje.

Z okazji Dnia Matki uczniowie wykonali laurki dla swoich Mam. Wykonali także prace plastyczne przedstawiające Ich podobiznę.

W maju, dla chętnych uczniów klas młodszych zorganizowany i przeprowadzony został konkurs przyrodniczy. Miał on formę quizu.
Wzięli w nim udział zainteresowani tą tematyką uczniowie z klas: 2a, 2b, 3a, 3b.

Laureatami zostali:

Klasy 2a-2b:

  • 1 miejsce – Natalia K.,
  • 2 miejsce – Mariem H.,
  • 3 miejsce – Katarzyna G.R.

Klasy 3a-3b:

  • 1 miejsce – Małgorzata G.,
  • 2 miejsce – Jagoda P.,
  • 3 miejsce – Nadia F.


Nagrody zostaną przekazane w czerwcu, a wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i zaangażowania.

Majowa pogoda nas nie rozpieszczała, dlatego dopiero końcem miesiąca można było korzystać z pobliskiego placu zabaw.

Czas spędzony w świetlicy przeznaczyliśmy na odrabianie zadań domowych, wykonywanie prac plastycznych o różnej tematyce, a także udział w zabawach grupowych. Było miło i radośnie!



   Kwiecień tego roku był miesiącem, w którym nie mieliśmy okazji widywać się w świetlicy szkolnej z powodu pandemii i zdalnego nauczania.

Do kontaktów i współpracy z uczniami posłużyły nam elektroniczne media. Drogą mailową, dzieci świetlicowe otrzymywały ciekawe materiały, filmiki edukacyjne i pomysły na spędzanie wolnego czasu.


Zorganizowany i przeprowadzony został konkurs pt. „Porusz umysł” polegający na rozwiązaniu rebusów o tematyce wiosennej. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział, a po powrocie do szkoły wśród uczestników rozlosowano nagrody.

Z okazji Dnia Ziemi, który przypada na 22 kwietnia, został zorganizowany kolejny konkurs, tym razem konkurs plastyczny zatytułowany „Świetliczak i ochrona przyrody”.

Zadaniem uczestników było wykonanie prac o tematyce ekologicznej , nawiązujących do dbania o środowisko naturalne i jego ochrony. Uczniowie wykonali prace dowolną techniką a następnie dostarczyli do szkoły.

Jury konkursu wyłoniło laureatów, którzy uhonorowani zostali dyplomem „Przyjaciela Ziemi” oraz otrzymali nagrodę. Wszystkim wyróżnionym w konkursach serdecznie gratulujemy.  



         Początkiem marca wykonaliśmy gazetkę dotyczącą świąt, które obchodziliśmy w minionym miesiącu. Pierwszym z nich był „Dzień Kobiet”.  Z tej okazji przeprowadzona została pogadanka na temat roli kobiety w społeczeństwie. Dzieci miały okazję zapoznać się z historią obchodów święta kobiet oraz sylwetkami wyjątkowych kobiet. Chłopcy wykonali piękne laurki dla swoich koleżanek. Wszyscy chętnie włączyli się w wykonywanie prac plastycznych, które udekorowały gazetkę świetlicową.

Kolejnym świętem naszego „świetlicowego kalendarza” był „Dzień Mężczyzn”. W tym dniu również porozmawialiśmy o istocie tego święta oraz jego pochodzeniu. Tym razem to dziewczynki zaangażowały się w wykonanie laurek dla kolegów, które zaprezentowane zostały na gazetce tematycznej.

Z okazji „Dnia Matematyki”, który przypada na 12 marca urządziliśmy matematyczny quiz.  Wiele radości sprawiły dzieciom różne zagadki i łamigłówki. Powodzeniem cieszyła się gra planszowa „Matlantyda”. Rozgrywka w tej grze bazuje na dodawaniu i odejmowaniu, oraz w wersji zaawansowanej na tworzeniu działań z wykorzystaniem dzielenia i mnożenia.

20 marca obchodzony jest pierwszy dzień astronomicznej wiosny. Rozpoznawaliśmy typowe cechy wiosny oraz kształtowaliśmy umiejętność dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie. Wykonaliśmy także wiosenne prace plastyczne.

21 marca przypada „Dzień Motyla”. Z tej okazji nauczyliśmy się wykonywać motylki techniką origami, a także dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek na temat tych stworzeń.

Co tydzień w piątki realizowaliśmy Dzień z bajką. W marcu dzieci oglądały bajkę pt. „Park Jurajski”.

Kolejnymi świętami w naszym świetlicowym kalendarzu miały być: „Dzień Niedźwiedzia Grizzly” i „Dzień Muffinka”. Niestety tych dwóch świąt nie udało nam się omówić na zajęciach świetlicowych, ponieważ 22 marca wprowadzono nauczanie zdalne. Dzieci otrzymywały materiały dotyczące powyższych świąt oraz Świąt Wielkanocnych drogą mailową.

Ponadto, oprócz opisanych powyżej działań, na zajęciach świetlicowych cyklicznie przeprowadzane były zajęcia przyrodnicze, matematyczne, czytelnicze oraz z języka angielskiego.




         Początkiem lutego wykonaliśmy gazetkę informacyjną na temat świąt, jakie obchodziliśmy w tym czasie. Jako pierwszy obchodziliśmy „Dzień Pizzy”, który przypada dnia 9. Poznaliśmy historię powstania pizzy. Porozmawialiśmy o naszych ulubionych smakach! Uczniowie wykonali prace plastyczne związane z tą tematyką. Kolorowymi pizzami przystroiliśmy tematyczną gazetkę.

 

11 lutego obchodziliśmy „Tłusty Czwartek”. Dzieci także wykazały się kreatywnością i pomysłowością w wykonaniu i ozdobieniu papierowych pączków, którymi również ozdobiliśmy świetlicową gazetkę.

14 lutego z okazji Walentynek, nauczyliśmy się wykonywać serduszka – origami. To zajęcie cieszyło się wielkim zaangażowaniem dzieci!

17 lutego wypada „Światowy Dzień Kota”. Dzieci rozmawiały o swoich zwierzątkach, a także chętnie włączyły się w wykonanie prac plastycznych. Przedstawione przez nie pupile ozdobiły salę świetlicową. Doskonaliliśmy również zdolności manualne poprzez wykonanie przestrzennych, papierowych modeli kotów.

Z okazji „Dnia Dinozaura”, który obchodzony jest 26 lutego, w wyobraźni wróciliśmy do prehistorii Ziemi. Poznaliśmy teorie na temat wyginięcia tych stworzeń, obejrzeliśmy bajkę pt. „Park Jurajski” i wykonaliśmy prace plastyczne. Na koniec, wspólnie z klocków stworzyliśmy model dinozaura.

         Oprócz celebrowania świąt wypadających w danym miesiącu, spędzaliśmy czas na ulubionych zabawach. Były to: budowle z klocków, teatrzykowe zabawy, komputerowe zagadki, rebusy, stolikowe gry logiczne, zręcznościowe i edukacyjne. Wielką radość sprawiło nam zespołowe kolorowanie kolorowanki XXL „Zamki i rycerze” oraz zabawy w kole. Pod koniec lutego pogoda niemalże wiosenna, sprzyjała nam, aby spędzić czas na świeżym powietrzu – na pobliskim placu zabaw.



(przygotowała: Anna Rajba-Michalik – ZSP Meszna – luty – czerwiec 2021)

Back To Top