Rocznicy Odzyskania Niepodległości

„Śladami polskości w drodze do niepodległości – obchody Rocznicy Odzyskania Niepodległości w ZSP w Mesznej”

Odzyskanie przez Polskę niepodległości stało się inspiracją do wspólnego świętowania oraz zaznaczenia, jak istotną rolę w kształtowaniu tożsamości narodowej odgrywają wartości szczególnie ważne w życiu Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, dzięki ofiarności i wytrwałości społeczeństwa, Polska odzyskała niepodległość.

Społeczność  ZSP w Mesznej aktywnie uczestniczyła w różnorodnych formach uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas IV oraz V wzięli udział w wędrówce lokalnym szlakiem, który wiódł do miejsc poświęconych pamięci Wielkich Polaków – Patriotów. Młodzi pogrążyli  się w zadumie przy pomniku Bohaterów Odrodzenia Ojczyzny poświęconemu tym mieszkańcom Bystrej, Mesznej i Wilkowic, którzy oddali swoje życie w walkach o niepodległość Polski w latach 1914-1920. Wspomnieli również ofiary mordu katyńskiego oraz katastrofy smoleńskiej.

Później udali się do Muzeum Juliana Fałata. W zabytkowej willi podziwiali wybitne malarstwo twórcy, odkrywali eksponaty stanowiące rzeczy osobiste Fałata, zaznajomili się z faktami dotyczącymi życia akwarelisty.

Ten sposób świętowania umocnił w naszych uczniach przekonanie, że Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy! Jeszcze Polska nie zginęła, póki pamiętamy!

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status