Realizacja programu Zdrowi z Natury – styczeń gr II

Grupa średniaków w styczniu w ramach programu „Zdrowi z natury” omawiała temat „Dokarmiamy zwierzęta zimą”.  Przedszkolaki przyznały, że bardzo lubią zimę i śnieg, a przede wszystkim związane z nimi aktywności takie jak jazda na sankach czy nartach, lepienie bałwanów oraz bitwy na śnieżki.  Czytane na zajęciach wiersze i opowiadania oraz oglądane filmy edukacyjne uświadomiły dzieciom, że dla zwierząt obecna pora roku wcale nie jest taka miła i wyczekiwana. Przedszkolaki dowiedziały się, że zimą leśne zwierzęta mają trudności ze znalezieniem pożywienia i dlatego tak ważne jest ich dokarmianie. Dzieci poznały także wybrane gatunki ptaków zimujących w naszym kraju, ich zwyczaje żywieniowe, zobaczyły jak wygląda karmnik, a także dowiedziały się gdzie najlepiej go umieścić by uchronić ptaszki przed czyhającymi na nie drapieżnikami. Dzieci z uwagą słuchały o trudnej sytuacji ptaszków i już następnego dnia przyniosły dla nich ziarenka, które z radością wsypały do przedszkolnego karmnika. Czekając na pierwszych skrzydlatych gości dzieci zrobiły piękne, czerwone gile, wykorzystując do tego rolki po papierze toaletowym. Średniaki gdy tylko pozwoliła na to pogoda wybrały się na przedszkolne podwórko by z bliska poobserwować przylatujące do karmnika ptaszki. Wyjście na podwórko było także doskonałą okazją do eksperymentu pt. „Czy śnieg jest czysty” – dzieci patrząc na roztopiony śnieg uświadomiły sobie, że nieskazitelnie biały puch tylko z pozoru wygląda tak idealnie i czysto – gdy zamienia się pod wpływem ciepła w wodę, widać, że tak naprawdę jest bardzo  zanieczyszczony. Pamiętając o tym, iż ruch na świeżym powietrzu w czasie zimy przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia dzieci spacerowały po podwórku, lepiły śnieżki i przedszkolnego bałwana.