Realizacja programu „Zdrowi z natury” – luty gr. III

W harmonogramie programu luty był miesiącem najmniej bogatym w treści i działania edukacyjne gdyż podczas planowania zostały uwzględnione ferie zimowe. Rzeczywistość jednak okazała się inna. Grupa III nie próżnowała w tym miesiącu. Rozpoczęliśmy balem karnawałowym, na którym kilka osób wystąpiło w strojach recyklingowych.

Nasza ekipa recyklingowa.

W lutym sfinalizowany został nasz projekt książki kucharskiej „Nasze przepisy na zdrowe słodycze”. W przygotowaniu książki brało udział 12 dzieci ze swoimi mamami. Więcej na temat książki kucharskiej tutaj.

Ostatni tydzień lutego był poświęcony tematyce związanej z kampanią edukacyjno-informacyjną „MOGĘ! Zatrzymać SMOG – Przedszkolaku złap oddech”. Dzieci odświeżyły sobie wiedzę na temat powietrza – jego roli dla człowieka i przyrody. Zwróciliśmy uwagę na dwutlenek węgla zawarty w powietrzu a także inne gazy cieplarniane, których nadprodukcja przyczynia się do nadmiernego efektu cieplarnianego, a co za tym idzie katastrofalnych w skutkach zmian klimatycznych. Poruszony został także temat smogu i jego destrukcyjnego wpływu na nasze zdrowie. Dzieci w ciągu tego tygodnia uczestniczyły w licznych eksperymentach naukowych pozwalających zobrazować powyższe zjawiska. Bardzo zaskoczył nas fakt, że pomimo dobrej jakości powietrza na wskaźniku oraz tablicy z piktogramami, filtr w postaci chusteczki higienicznej wystawionej za okno na końcu rury zasysającego powietrze odkurzacza na 20 minut na najniższych obrotach był widocznie brudny. Uzmysłowiło nam to jakim powietrzem oddychamy i zarazem obudziło refleksję i poddało pomysł na kolejny eksperyment – jak w takim razie wyglądałby filtr przy złej jakości powietrza, z jaką już w tym roku się spotkaliśmy.