Przedszkole – Grupa 3

Dzień Kobiet

Kim jest księgowa?

W środę 8 marca w ramach realizowanej w przedszkolu innowacji pedagogicznej „Poznajemy
zawody” gościliśmy w grupie „Odkrywców” mamę Remika, która przybliżyła dzieciom swój
wykonywany zawód – księgowej. Nie jest to łatwy do opisania dzieciom zawód, jednak pani
Agnieszka doskonale potrafiła opowiedzieć o swojej pracy i zainteresować całą grupę 6
latków zagadnieniami z nim związanymi. Poza atrybutami księgowej takimi, jak kalkulator,
liczydło, segregator na dokumenty, komputer, dziurkacz czy tradycyjne- okulary, dzieci
poznały nowe trudne słowa np. faktura czy paragon. Dowiedziały się, że księgowa musi
umieć dobrze liczyć i że kiedyś pomagały jej w tym liczydła, a teraz jest to właśnie kalkulator
czy komputer. Przy okazji pani Agnieszka w sposób obrazowo- zabawowy przedstawiła
dzieciom historię handlu wymiennego i obieg pieniądza. Serdecznie dziękujemy pani
Agnieszce za poświęcenie swojego czasu przedszkolakom i zachęcamy innych rodziców do
dzielenia się swoim doświadczeniem z pracy zawodowej. Więcej zdjęć dostępnych na
https://drive.google.com/drive/folders/1hCVcW6cHILfxXxBwzicurQNkOh-iJhpF?usp=sharing

Butelki wyciszające

W czwartek 02.03 Odkrywcy poznawali właściwości różnych substancji w połączeniu z wodą tworząc swoje butelki liquid timer. Butelki takie mogą odmierzać czas a także służyć wyciszeniu i uspokojeniu. Dzieciaki miały przy tym sporo frajdy.

 

Spotkanie z artystą plastykiem

28 lutego w grupie Odkrywców odbyło się spotkanie z artystą plastykiem – Stanisławem Kaczmarczykiem dotyczące historii powstania bajek w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób powstawały filmy rysunkowe i jak wyglądały folie służące do animacji. Przypomniały sobie także kultowe postacie z dawnych bajek takie jak Reksio czy Bolek i Lolek. Każde z dzieci otrzymało pamiątkową folię. Spotkanie to zostało sfinansowane z gminnego programu profilaktyki uzależnień.

 

Spotkanie z ekologią

17 lutego w naszej grupie odbyło się spotkanie z panem Markiem Skorkiem ze Stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka w Bielsku-Białej dotyczące czystego powietrza.

 

Tłusty czwartek

 

Zakodowane Walentynki

 

Tydzień „Nasze zmysły”

 

Wizyta z bibliotece

W poniedziałek, 6 lutego Odkrywcy uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w Gminnej Bibliotece
Publicznej w MOK „Nad Borami” przez Panią bibliotekarkę – Magdalenę Zwięczak, które tematycznie
nawiązywały do obchodzonego 11 lutego Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Wśród zbiorów
książek 6-latki wysłuchały treści opowiadania A. Głowińskiej „Kicia Kocia poznaje strażaka”, a następnie
utrwaliły swoją wiedzę na temat zasad korzystania z numerów alarmowych, wykonując w grupach
przygotowane zadania. Podczas wizyty w bibliotece dzieci mogły się przekonać, że praca Pani bibliotekarki
polega nie tylko na wypożyczaniu książek, ale także na organizowaniu ciekawych spotkań czytelniczych i
wspólnych zabaw zachęcających najmłodszych do korzystania z książek. Bardzo dziękujemy za spotkanie i
zachęcamy do obejrzenia zdjęć z zajęć, dostępnych pod linkiem:
https://drive.google.com/drive/folders/1qOH9GwQn1tvmUEMtYGlJQy-rLKru8Y6v?usp=sharing

 

Zakodowane święta.

Grudzień to miesiąc nieodłącznie związany z Mikołajem i Bożym Narodzeniem, stąd nasze kodowanie tematycznie związane było z tymi uroczystościami. Dzieci doskonaliły umiejętność układania kompozycji z kubeczków na macie – zarówno tej podłogowej jak i wirtualnej, podejmowały próby wyznaczania miejsca na macie na podstawie współrzędnych (tak powstał portret Mikołaja), uzupełniały świąteczne- pierniczkowe sudoku oraz poznały pojęcie „symetrii”, układając- kolorując drugą- symetryczną połowę choinki i prezentu. Ponieważ przedszkolne kodowanie, to także rozwijanie umiejętności odwzorowywania czy konstruowania na podstawie schematu- w grudniu wykorzystaliśmy klocki lego-duplo i budowaliśmy z nich litery. Zapraszamy do obejrzenia efektów pracy:

https://drive.google.com/drive/folders/1LCm-mH8F5L_l1zwyFgCIWjSAfeQE37ro?usp=sharing

 

Nadchodzi zima 

 

Tydzień o elektryczności 

W tym tygodniu dzieci poznały zjawisko elektryczności  i elektrostatyczności. Zapoznały się z różnymi rządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi. Poznały źródła energii oraz same próbowały budować proste obwody elektryczne.

 

Skarby ziemi – zajęcia otwarte dla rodziców 

Na zajęciach 8 grudnia dzieci poznały proces powstawania minerałów biorąc udział w pokazie z użyciem makiety wulkanu oraz samodzielnie tworząc kryształy w roztworze soli. Mogły także zobaczyć wybrane minerały i ich właściwości. Na koniec odbyła się kryształkowa degustacja.

 

Spotkanie ze św. Mikołajem 

„Kto swymi saniami aż z bieguna leci? 
Kto puka do domów, szuka grzecznych dzieci?”

Na to pytanie świetnie znają odpowiedź nasze przedszkolaki, które w mig opanowały słowa tej piosenki, uczyły się wierszyków, a 6 grudnia już od samego rana wypatrywały przez okno sań św. Mikołaja i nasłuchiwały pod drzwiami z niecierpliwością jego dzwonków i radosnego głosu. Wielka radość nastała wśród przedszkolaków wraz z przybyciem Mikołaja, a sądząc po ilości podarków musiały być baaaardzo grzeczne.

Tu kiedyś rosły paprocie

Na przełomie listopada i grudnia rozmawialiśmy o czasach bardzo odległych – o czasach, w których żyły dinozaury, ziemię porastały ogromne paprocie i tworzyły się liczne minerały takie jak sól i węgiel.

Tydzień Bajkowy 

W trzecim tygodniu listopada przypominaliśmy sobie znane i mniej znane dzieciom bajki i baśnie. W tym tygodniu dzieci mogły przynieść do przedszkola elementy strojów kojarzących się z postaciami z bajek Bardzo chętnie korzystały z tych przedmiotów podczas zabaw dowolnych.

 

Mobilne Planetarium

29 listopada dzieci miały okazję wcielić się w astronautów podróżujących na planety Układu Słonecznego za pomocą kopuły mobilnego planetarium Orbitek. Było to dla doświadczenie niecodzienne. Podczas projekcji dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat kosmosu.

Dzień Pluszowego Misia

Pluszowy, mięciutki miś od ponad stu lat jest jedną z ulubionych maskotek dzieci, więc nic dziwnego, że w Światowym Dniu Pluszowego Misia tj. 25 listopada w naszej sali pojawiło się mnóstwo misiów i innych pluszowych zabawek, przyniesionych przez dzieci do przedszkola. Te najmniejsze misie zamieszkały w domku dla lalek, a większe towarzyszyły starszakom w ich całodziennej zabawie. Od rana dzieci przygotowywały portret pluszowego misia, malując farbami z wykorzystaniem plastikowych widelców. Po śniadaniu poznały zwyczaje pierwowzorów pluszowych misiów, czyli różnych gatunków niedźwiedzi oraz zainspirowane wierszem Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia” wypowiadały się na temat konieczności szanowania zabawek. W radosny nastrój wprowadził dzieci konkurs zlizywania miodu z talerzyka oraz wspólne tańce przy piosenkach o misiach. Przedszkolaki rozwiązywały także zagadki nt. znanych dzieciom bajkowych misiów i ich przyjaciół oraz posłuchały o jednej z przygód Kubusia Puchatka. Za rok z chęcią zaprosimy pluszowe misie już do szkoły! Wszak moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś.”

 

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

W poniedziałek 21 listopada gr III dołączyła do obchodów Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień, którego głównym celem jest zachęcanie do czynienia dobrych uczynków oraz promowanie życzliwości, jako najlepszej formy kontaktu międzyludzkiego. Starszaki samodzielnie starały się określić cechy życzliwej osoby, wśród których m.in. znalazła się chęć dzielenia się, pomocy innym, uczciwość, szacunek, pogodne usposobienie, stosowanie „magicznych” słów- dzień dobry, do widzenia, proszę, dziękuję i przepraszam. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że uprzejmość i uśmiech mogą zdziałać więcej niż wielki, ale nieszczery gest i poszukiwaliśmy życzliwych bohaterów baśni i bajek. Uzewnętrznieniem naszego udziału w obchodach święta było założenie żółtych elementów garderoby. Kolor ten skojarzyliśmy ze słońcem, które codziennie wstaje rano i swoim ciepłem ogrzewa cały świat – stąd zostało ono zakodowane na wirtualnej macie i wykonane przez dzieci na kartach pracy z pozdrowieniami dla wybranej osoby. Wszak bycie miłym i okazywanie dobra ma moc uszczęśliwiania nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który życzliwość okazuje 😊

 

Warsztaty ceramiczne

Końcem października w grupie III rozpoczęła się praca nad wykonaniem bożonarodzeniowych ozdób ceramicznych. Jest to proces czasochłonny, dlatego efekt końcowy dzieci mogły obejrzeć dopiero w połowie listopada. Praca z gliną jak zwykle dała dzieciom dużo frajdy a niektóre wykonane przez nie ozdoby będą dostępne do kupienia podczas świątecznego kiermaszu w naszej placówce oraz spotkania z Mikołajem przy Meszniańskim Ośrodku Kultury.

 

 

Zabawy w teatr

W trzecim tygodniu listopada, dzieci przypominały sobie informacje dotyczące teatru. Same również mogły poimprowizować używając różnych technik teatralnych.

Udział dzieci w Szkolnym Przeglądzie Pieśni Patriotycznych

Zerówka wykonała utwór „Barwy Ojczyzny” z użyciem mapy Polski przedstawiającej jej wielobarwne krajobrazy.

Szkoła do hymnu

10 listopada gr III dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

Zerówka w szkole

Doceniając literacki dorobek Marii Konopnickiej oraz jej wkład w działalność patriotyczną, Sejm ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej.  Z tego powodu, we wtorek 8 listopada szkoła i przedszkole spotkały się na wspólnych zajęciach. Dzieci z klasy 2 przygotowały wiersze Marii Konopnickiej z cyklu „Co słonko widziało”, w których autorka wspaniale oddaje piękno polskiego krajobrazu. Stało się to inspiracją dla 6-latków, do wykonania pięknych ilustracji do wierszy, które potem posłużyły do stworzenia wspólnych prac dzieci szkolnych i przedszkolnych o charakterze patriotycznym. Drugoklasiści z dumą prezentowali swoje umiejętności, a także otoczyli opieką młodszych kolegów w szkole. Zerówka mogła oswoić się trochę z rzeczywistością szkolną, która czeka ją już niebawem

Patriotyczne kodowanki 

 

Co pływa, a co tonie?

03.11 korzystając z pięknej pogody, przeprowadziliśmy na podwórku zabawy badawcze sprawdzając, jakie przedmioty unoszą się na wodzie, a jakie nie. Niektóre obserwacje były zupełnym zaskoczeniem dla dzieci. Próbowały więc dociec, dlaczego drewniana kostka unosi się na powierzchni, a taka sama wykonana z plastiku spada na dno pojemnika. Zastanawiały się też, czy to na pewno tylko kwestia ciężaru.

 

Europejski Tydzień Kodowania – Code Week

Między 8 a 23 października nasza grupa brała udział w wydarzeniu o charakterze kontynentalnym. „Jesienne kodowanki”- logiczne
łamigłówki wprowadzające dzieci w świat symboli – kodów z wykorzystaniem materiału przyrodniczego oraz podstawowych mat-kratownic do kodowania były dla dzieci świetną zabawą i nauką zarazem a także częścią innowacji pedagogicznej pani Ani – „Zakodowane Przedszkole”. Na zakończenie tego cyklu, dzieci otrzymały międzynarodowe certyfikaty, biorąc tym samym udział w rankingu państw ubiegających się o zwycięstwo pod względem liczby inicjatyw.

 

Zerówka na tropach jesieni 

27 września udało się nam wstrzelić w okienko pogodowe i wybrać na poszukiwania oznak jesieni. Bardzo szkoda, że w tym roku nie jest to złota polska jesień i nasza aktywność na świeżym powietrzu jest mocno ograniczona. Jednak, tym razem, zostawiliśmy inne plany i skorzystaliśmy z możliwości, która może się szybko nie powtórzyć. No i znaleźliśmy! Znaleźliśmy czerwone jarzębiny i kaliny, żółte liście, okryte rosą pajęczyny, fioletowe wrzosy a nawet trzy kozaczki.

Odwiedziliśmy przy okazji zagrodę danieli a sympatyczna pani gospodyni pozwoliła nam je nakarmić. Ten spacer był dla nas wspaniałą okazją do rozmów na temat nowej pory roku a nasz kącik przyrody wzbogacił się o liczne dary natury.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

https://drive.google.com/drive/folders/13SGujx_j4mD6nTfx34nqk6g_cL6pqMxb?usp=sharing

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status