Projekt „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”

W marcu dzieci z młodszych grup przedszkolnych brały udział w ogólnopolskim projekcie „Jesteśmy różni, lecz równie ważni”. Celem akcji było podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz Zespołu Aspergera; kształtowanie postaw społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym; uświadomienie dzieciom obecności osób niepełnosprawnych w najbliższym otoczeniu, a także tworzenie sytuacji budujących wrażliwość dziecka, empatię i szacunek wobec innych osób.

W trakcie zajęć przedszkolaki poznały wyzwania, jakie na co dzień muszą podejmować osoby niepełnosprawne oraz osoby ze spektrum autyzmu. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każdy z nas jest inny, ma inne zdolności oraz słabości, ale każdy jest wyjątkowy i tak samo ważny. W ramach akcji dzieci z grupy II wspólnie wykonały pracę plastyczną, którą wysłaliśmy na ogólnopolską wystawę zorganizowaną przez twórców projektu.

2 Kwietnia czyli w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu mieliśmy w przedszkolu wykonać zdjęcie w ramach akcji „Świecimy na niebiesko”. Niestety pandemia Covid-19 pokrzyżowała nam szyki i nie mieliśmy możliwości zrobienia wspólnego, niebieskiego zdjęcia. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu rodziców, dzieci „zaświeciły” na niebiesko w swoich domach, solidaryzując się w ten sposób z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz z ich rodzinami.

Mamy nadzieję, że udział w projekcie zostanie na długo w  pamięci przedszkolaków, a hasła takie jak akceptacja i zrozumienie będą przyświecać nam nie tylko w kwietniu. W końcu to różnorodność sprawia, że świat jest tak barwny!

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć oraz filmu z akcji pod linkiem: