Less waste – co to jest?

Prognozuje się, że w 2050 roku będzie więcej śmieci w oceanach niż ryb. Na Pacyfiku pływa wyspa śmieci pięciokrotnie większa niż Polska. Jak to zatrzymać? Wielu osobom słusznie skojarzy się segregacja śmieci. Jest to bardzo ważne i coraz więcej osób ma tego świadomość. Posegregowane śmieci można przetworzyć na pełnowartościowe produkty chroniąc tym samym surowce naturalne. Jednak co zrobić aby śmieci produkować mniej? Na to pytanie odpowiada idea less waste (ang. „mniej marnowania”). Dużo łatwiej posługiwać się angielską nazwą gdyż nie ma ona dokładnego odpowiednika, który brzmiałby logicznie zastosowany w zdaniu. Jednak podstawy tej idei nie są wcale takie obce. Less waste to styl życia polegający na ograniczeniu produkcji odpadów do niezbędnego minimum. Można tego dokonać w 6 krokach:

• 1. Naucz się odmawiać. Im mniej korzystamy ze zbędnych opakowań, tym mniej będzie ich produkowanych, a następnie usuniętych. Rynek dostosowuje się do konsumenta, czyli do nas. Producent zmniejszy ilość spakowanych warzyw i owoców, jeśli będziemy kupować je na wagę. Podobnie jest z niepotrzebnymi nikomu ulotkami reklamowymi lub gazetkami, które równie dobrze można obejrzeć w formie elektronicznej. Warto również przerzucić się na noszenie ze sobą własnych reklamówek na zakupy, zamiast kupować plastikowe jednorazówki.
  • 2. Zredukuj ilość swoich dóbr. Wszystko, co posiadasz, musiało najpierw zostać wyprodukowane i zużyć surowce. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz, a jeśli posiadasz rzeczy, których nie używasz ponad rok – nie bój się z nimi rozstać. Być może lepszym rozwiązaniem jest je sprzedać lub rozdać.
  • 3. Daj nowe życie starym produktom. Obecnie coraz bardziej modny staje się upcyklingowy design, czyli tworzenie użytecznych i artystycznych przedmiotów z rzeczy, które są stare i niepotrzebne. Najlepszym przykładem są eleganckie meble oraz dodatki z palet. Myśląc kreatywnie, nie tylko tworzymy niepowtarzalne dekoracje wnętrz, ale też chronimy środowisko.
  • 4. Naprawiaj zamiast kupować. Niejednokrotnie wyrzucamy uszkodzone rzeczy i kupujemy nowe. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze nie tak dawno temu naprawiano wszystko, co jeszcze mogło działać, nawet artykuły względnie tanie jak toster, ubrania czy rowery. Jeśli nie jest to możliwe, zepsutą rzecz można zmienić w prawdziwe dzieło sztuki i znaleźć dla niej inne zastosowanie (jak jest to opisane powyżej) np. kwietniki z opon samochodowych.
  • 5. Recykling. W chwili obecnej standardem są osobne śmietniki na szkło, makulaturę, plastik i inne odpady. Segregacja śmieci oraz stosowanie opakowań, które nadają się do powtórnego użytku to świetny sposób, aby zadbać o środowisko. W Niemczech m.in. sklepy wyposażone są w automaty, do których wkłada się zużyte butelki i odzyskuje za nie kaucję. U nas również można oddawać butelki do sklepu, dzięki czemu trafiają z powrotem do producenta, gdzie po oczyszczeniu są używane ponownie.
  • 6. Kompostowanie śmieci. Kompost, znany doskonale z czasów naszych dziadków, to rewelacyjny naturalny nawóz do kwiatów. Jest szczególnie przydatny, jeżeli posiada się własny ogródek, jednak z powodzeniem może być wykorzystany także dla roślin doniczkowych

W sali zerówki dobiega końca wystawa produktów less waste, czyli takich które są przyczyniają się do zmniejszenia produkcji śmieci dlatego, że są biodegradowalne lub wielokrotnego użytku.

Wystawa miała być dostępna dla rodziców, jednak w obecnej sytuacji pozostaje nam jedynie przedstawić poszczególne produkty on-line.

W razie jakichkolwiek pytań, chętnie udzielę odpowiedzi.

• Michalina Matlak