Kubusiowi Przyjaciele Natury

W roku szkolnym 2020/2021 Przedszkole Publiczne w Mesznej uczestniczyło w jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych „Kubusiowi Przyjaciele Natury” zorganizowanym przez markę Kubuś.

Celem programu było zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku do przyrody, a także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu. Takie same cele towarzyszyły nam podczas tworzenia programu rocznego, oraz wdrażania programu „Zdrowi z natury”, dlatego z projektem „Kubusiowi Przyjaciele Natury” było nam wyjątkowo po drodze. W ramach projektu przedszkolaki brały udział w zajęciach, które wprowadziły je w piękny i fascynujący świat przyrody. Dzieci dowiedziały się między innymi co to jest natura, jak dbać o rośliny, a także jaką rolę pełnią zwierzęta w przyrodzie.
W czasie zajęć zdobyły wiedzę jak chronić otaczające nas środowisko. Bardzo dużym problemem obecnych czasów jest zanieczyszczenie powietrza– dzieci dowiedziały się na czym ono polega, dlaczego nam szkodzi i wreszcie co robić by było mniejsze. Poznały także prawidłowy sposób segregacji śmieci, odkryły czym jest recykling, a także dowiedziały się w jaki sposób możemy oszczędzać prąd i wodę.                                                        Bardzo duży wpływ na nasze zdrowie ma jedzenie, dzieci poznały zatem zasady zdrowego odżywiania. Dowiedziały się, że owoce i warzywa są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe, ponieważ są źródłem witamin i składników mineralnych. Kluczem do zdrowia oraz dobrego samopoczucia jest także aktywność fizyczna. Ćwiczenia, spacery – każda forma ruchu pozytywnie wpływa na naszą odporność, sen, pamięć oraz pomaga kształtować sylwetkę – dzieci poznały więc sposoby na aktywne spędzanie czasu zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu.

Udział w projekcie był dla nas bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem– różnorodne karty pracy, audiobooki i filmy oraz liczne zabawy sprawiły, że dzieci zainteresowały się ciekawym, aczkolwiek trudnym tematem ekologii. Wdrożenie programu przyczyniło się do rozwijania zainteresowań przyrodniczych u dzieci, a także utrwalenia oraz przyswojenia nowych wiadomości z zakresu ochrony środowiska oraz zdrowego odżywienia. Mamy nadzieję, że przedszkolaki będą wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności na co dzień, a być może zachęcą do działań ekologicznych również swoich najbliższych.

Koordynatorem programu w placówce była pani Paulina Kania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status