Biblioteka Przedszkolaka

Nasze przedszkole przystąpiło do akcji Biblioteka Przedszkolaka. To kampania, której celem jest rozwijanie nawyków czytelniczych u dzieci przedszkolnych, pogłębienie kompetencji metodycznych pedagogów, stworzenie infrastruktury czytelniczej (biblioteczki w każdym z przedszkoli) oraz partycypacyjne działania międzypokoleniowe, polegające na zaangażowaniu do regularnej współpracy babcie i dziadków.

Celem kampanii jest trwała zmiana systemowa – polegająca na dostarczaniu do przedszkoli wartościowych, ciekawie ilustrowanych książek dla dzieci. W jej ramach nasze przedszkolaki otrzymały kufer (minibibliotekę na kółkach), w którym znajduje się 10 książek. Ale książki to nie wszystko, w kuferku znalazły się również kukiełki babci i dziadka, literkowe okulary do słuchania oraz co najważniejsze – materiały warsztatowe: teczki i karty pracy.

Wokół każdej z książek z kuferka odbędą się warsztaty czytelnicze. Tym samym w naszej placówce zorganizujemy aż 10 spotkań warsztatowo-czytelniczych.

Zestaw książek, które włączone są do projektu to przegląd różnych gatunków. Nasza przedszkolna biblioteczka wzbogaciła się o:

Trzy tomy poezji polskiej:

  • Pan Maluśkiewicz i wieloryb: Julian Tuwim, il. Bohdan Butenko, wyd. Dwie Siostry;
  • Wierszyki domowe: Michał Rusinek, il. Joanna Rusinek, wyd. Znak;
  • Wierszownik z podróży dookoła świata: Łukasz Dębski, il. Anna Kaszuba Dębska, Fundacja Burza Mózgów.

Współczesną prozę polską:

  • Gębolud: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, il. Agnieszka Żelewska, wyd. Bajka;
  • Pan Kuleczka: Wojciech Widłak, il. Elżbieta Wasiuczyńska, wyd. Media Rodzina;
  • A niech to gęś kopnie: Marta Guśniowska, il. Robert Romanowicz, wyd. Tashka;
  • Dżok. Legenda o psiej wierności: Barbara Gawryluk, il. Iwona Cała, wyd. Literatura.

Wprowadzenie do świata non-fiction:

  • Podwodny świat. Opowieść o Jacques’a Cousteau: Jennifer Berne, il. Eric Puybaret, wyd. Tekturka.

Klasykę światową dla najmłodszych:

  • Opowieści z Doliny Muminków. Na podstawie opowiadań Tove Jansson: Alex Haridi, Cecilia Davidson, Filippa Widlund, wyd. HarperCollins Polska (HarperKids);
  • Gruffalo: Julia Donaldson, il. Axel Scheffler, wyd. Tekturka.

 

Realizacja projektu zaczęła się od organizacji warsztatów inauguracyjnych w przedszkolu, czyli spotkania z autorem jednej z książek Łukaszem Dębskim. Po spotkaniu inauguracyjnym nauczyciele samodzielnie kontynuują projekt na przełomie najbliższych 3 miesięcy. W tym czasie nauczyciele organizują 9 spotkań czytankowych wokół pozostałych książek, zapraszają babcie i dziadków przedszkolaków. Na każdym spotkaniu dzieci wypełniają karty pracy, które pobudzają wyobraźnię i nakłaniają do działań twórczych.

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów. Kampania Biblioteka Przedszkolaka wpisuje się w misję Fundacji, czyli działania na rzecz rozwoju i promocji czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dodatkowo Fundacja prowadzi szereg działań edukacyjnych, które mają na celu budowanie postawy świadomych, ciekawych świata odbiorców.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Województwa Zachodniopomorskiego, Województwa Podlaskiego, Województwa Podkarpackiego, Województwa Zachodniopomorskiego, Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Powiatu Krakowskiego.

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status