Warsztaty ekologiczne

Warsztaty ekologiczne to innowacja metodyczna prowadzona przez panią Michalinę Matlak z dziećmi 6-letnimi jako część programu Zdrowi z Natury.  Podczas warsztatów zostaną wykonane rzeczy użytkowe w duchu idei less waste. Warsztaty mają na celu promowanie zachowań proekologicznych oraz zapobieganie degradacji środowiska naturalnego poprzez ciekawe wykorzystanie odpadów, tworzenie kosmetyków naturalnych i produktów korzystnych dla zdrowia oraz ograniczenie stosowania jednorazówek zastępując je własnoręcznie wykonanymi przedmiotami wielokrotnego użytku.

1. Woreczek na owoce

Dlaczego woreczki z materiału są ekologiczne?

Można je prać, naprawiać i używać wielokrotnie w przeciwieństwie do jednorazowych woreczków foliowych, które zarówno w produkcji, jak i podczas rozkładu, zanieczyszczają środowisko. Można używać ich do przechowywania różnych rzeczy a także podczas zakupów spożywczych w sekcji „na wagę”. Dodatkowo nasze woreczki zostały zrobione z niepotrzebnych firanek (upcycling) więc oszczędziły nieco środowisko 😉

 

2. Woskowijka

Woskowijka to kawałek bawełnianego materiału nasączony woskiem pszczelim i olejem jojoba, który w wielu przypadkach może zastąpić folię aluminiową, spożywczą czy woreczki jednorazowe i w ten sposób przyczynia się do ograniczenia produkcji śmieci oraz ochrony naszego zdrowia przed szkodliwym aluminium. Jak jej używać? Można owinąć nią kanapki i owoce, aby zabrać je ze sobą do szkoły lub pracy. Można też nakryć jedzenie, które chcemy uchronić przed wyschnięciem lub zepsuciem w jakimś naczyniu. Do tego celu należy chwilę dociskać woskowijkę do brzegu naczynia, aby wosk pod wpływem ciepła naszych rąk się nieco ogrzał i dopasował do powierzchni. Woskowijkę można umyć pod bieżąca wodą z odrobiną delikatnego detergentu, a jeśli osłabną jej właściwości, można je przywrócić przez przeprasowanie jej między kawałkami papieru do pieczenia.

Woskowijki będą dostępne do kupienia podczas kiermaszu zaplanowanego na koniec roku szkolnego.

Planowane warsztaty:

3. Eko-mydełka

4. Ekologiczna  pasta do zębów

5. Postacie z szopki

6. Instrumenty z recyklingu

7. Kredki z odzysku

8. Świece z wosku pszczelego

9. Niespodzianka dla mamy

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status