
Warsztaty ceramiczne to innowacja pedagogiczna prowadzona przez panią Michalinę Matlak od roku 2018 w rożnych grupach wiekowych. W tym roku szkolnym warsztaty są częścią programu Zdrowi z Natury przeznaczoną dla dzieci 6-letnich. Program ma na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych.
Dlaczego wyroby ceramiczne są ekologiczne?
Ceramika powstaje z gliny – surowca naturalnego. Jej przygotowanie do pracy- czyszczenie, mieszanie, odpowietrzanie itp., nie obciąża środowiska naturalnego tak samo jak utylizacja, bowiem wyroby ceramiczne, tak samo jak szkło, można wielokrotnie poddawać recyklingowi z niewielką stratą surowca. Natomiast, nawet kiedy odpady ceramiczne dostaną się do środowiska, nie wydzielają żadnych trujących substancji.
1. Mydelniczka liść
Na pierwszych warsztatach dzieci wykonywały mydelniczkę w kształcie liścia. Doświadczenie pracy z gliną jest jedyne w swoim rodzaju i ma w sobie coś magicznego. Człowiek wkłada w pracę rąk cząstkę swej duszy, dlatego każda rzecz jest niepowtarzalna tak samo jak liście, które zostały odbite na powierzchni gliny – nie ma dwóch takich samych. Dzieci miały wielką frajdę odbijając liście i obserwując fakturę żyłek i kształtów, które wytłaczały się na masie. Następnie wycinały na środku dziurkę, aby woda nie zalegała na powierzchni mydelniczki, nadawały mydelniczce kształt za pomocą drewnianego patyczka i starannie wygładzały krawędzie. Po wyschnięciu pomalowały prace angobą, aby uwydatnić zaznaczone żyłki. Wypał i szkliwienie prac zostają na razie w gestii nauczyciela. Mieszanina radości i zaskoczenia malowała się na twarzach dzieci, gdy zobaczyły efekt końcowy swojej pracy. Istne czary!
Mydelniczki będą dostępne do kupienia podczas kiermaszu zaplanowanego na koniec roku szkolnego.
2. Zielona choinka – recykling szkła
Na kolejnych warsztatach ceramicznych dzieciaki wykonywały choinki jako ozdoby świąteczne, element dekoracji wnętrz, lub podstawkę na drobne przedmioty. Praca podzielona została na dwa etapy. Najpierw powstał kształt choinki i prace po wysuszeniu trafiły na pierwszy wypał. Potem choinki zostały pobielone szkliwem, a zielony akcent dało pokruszone szkło. W ten sposób wykorzystaliśmy odpady szklane do powstania czegoś nowego. W takich pracach można używać szkło z rozbitych butelek, jednak ze względu na bezpieczeństwo dzieci użyliśmy kupnego granulatu, pochodzącego z fabryki szkła, odpowiednio zeszlifowanego, aby nie miał ostrych krawędzi. Szkło po wypale scaliło się z białym szkliwem tworząc dodatkowe efekty w postaci ciekawych przejść kolorystycznych oraz spękań.
Planowane warsztaty:
3. Ozdoby wielkanocne.
4. Niespodzianka dla taty.