Warsztaty ceramiczne

Warsztaty ceramiczne to innowacja pedagogiczna prowadzona przez panią Michalinę Matlak od roku 2018 w rożnych grupach wiekowych. W tym roku szkolnym warsztaty są częścią programu Zdrowi z Natury przeznaczoną dla dzieci 6-letnich. Program ma na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych.

Dlaczego wyroby ceramiczne są ekologiczne?

Ceramika powstaje z gliny – surowca naturalnego. Jej przygotowanie do pracy- czyszczenie, mieszanie, odpowietrzanie itp., nie obciąża środowiska naturalnego tak samo jak utylizacja, bowiem wyroby ceramiczne, tak samo jak szkło, można wielokrotnie poddawać recyklingowi z niewielką stratą surowca. Natomiast, nawet kiedy odpady ceramiczne dostaną się do środowiska, nie wydzielają żadnych trujących substancji.

1.  Mydelniczka liść 

Na pierwszych warsztatach dzieci wykonywały mydelniczkę w kształcie liścia. Doświadczenie pracy z gliną jest jedyne w swoim rodzaju i ma w sobie coś magicznego. Człowiek wkłada w pracę rąk cząstkę swej duszy, dlatego każda rzecz jest niepowtarzalna tak samo jak liście, które zostały odbite na powierzchni gliny – nie ma dwóch takich samych. Dzieci miały wielką frajdę odbijając liście i obserwując fakturę żyłek i kształtów, które wytłaczały się na masie. Następnie wycinały na środku dziurkę, aby woda nie zalegała na powierzchni mydelniczki, nadawały mydelniczce kształt za pomocą drewnianego patyczka i starannie wygładzały krawędzie. Po wyschnięciu pomalowały prace angobą, aby uwydatnić zaznaczone żyłki. Wypał i szkliwienie prac zostają na razie w gestii nauczyciela. Mieszanina radości i zaskoczenia malowała się na twarzach dzieci, gdy zobaczyły efekt końcowy swojej pracy. Istne czary!

Mydelniczki będą dostępne do kupienia podczas kiermaszu zaplanowanego na koniec roku szkolnego.

Planowane warsztaty:

2. Ozdoby bożonarodzeniowe-recykling szkła

3. Ozdoby wielkanocne.

4. Niespodzianka dla taty.

 

 

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status