Program „Zdrowi z Natury”

W roku szkolnym 2020/2021 nasze przedszkole realizować będzie dwa programy edukacyjne. Tak jak dotychczas  program  wydawnictwa MAC „Wokół Przedszkola” i dodatkowo program własny „Zdrowi z natury”, którego autorem jest pani mgr Michalina Matlak. Program ma na celu kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych.  Na podstawie programu opracowano innowację dla całego przedszkola o tym samym tytule.

Treści programowe obejmują  15 obszarów tematycznych  dotyczących zdrowia i ekologii.  Realizacja treści odbywać się będzie w sposób adekwatny do możliwości dzieci w każdej grupie wiekowej. Ciekawym aspektem programu jest działalność warsztatowa będąca inicjatywą innowacyjną wdrażaną w grupie 6-latków przez autorkę programu.  Zaplanowano  różnorodne akcje we współpracy ze  środowiskiem lokalnym oraz spotkania z ciekawymi ludźmi. Jednak w wyniku pandemii część z nich  musiała  zostać zawieszona do odwołania lub przybrać nieplanowaną dotychczas formę dostosowaną do wymogów sanitarnych. Pod znakiem zapytania stanęła także aktywność na świeżym powietrzu i wyjścia poza teren placówki.  Będą one uzależnione od sytuacji epidemicznej. Mimo to, będziemy się starać zrealizować  program możliwie jak najpełniej oraz szukać alternatywnych rozwiązań i form pracy.
.

Na zakończenie programu przewidywany jest kiermasz we współpracy z Radą Rodziców, na którym, jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli,  można będzie nabyć produkty ekologiczne od okolicznych twórców, rolników i pszczelarzy oraz wytwory warsztatowe dzieci.

Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci, ale także do rodziców poprzez  plakaty, ulotki informacyjne oraz informacje umieszczane na stronie internetowej, aby wiedza przekazana dzieciom, mogła mieć kontynuacje i zostać zastosowana w praktyce także poza przedszkolem.

Informacje na temat realizacji programu będą się znajdować na stroni internetowej placówki w zakładce INNOWACJE.

Program do wglądu pod linkiem: