Warsztaty ekologiczne – pasta do zębów

Na grudniowych warsztatach, w związku z tematem o zdrowiu, stworzyliśmy własną pastę do zębów o bardzo dobrych właściwościach, nie tylko myjących ale również prozdrowotnych. Analizując składy i ostrzeżenia na opakowaniach pasty do zębów, odkryliśmy, że pasty dostępne w sklepach zawierają substancje szkodliwe dla zdrowia. Nasza pasta składa się tylko z dwóch składników. Jest to ksylitol i olej kokosowy.

Ksylitol – wygląda i smakuje jak zwykły, biały cukier. Jednak nie jest on cukrem, lecz alkoholem cukrowym. Pozyskiwany jest w sposób naturalny m.in. z kory fińskiej brzozy. Poprzez bakterie próchnicotwórcze nie ulega on przemianom w kwasy – w konsekwencji nie osłabia szkliwa, a wręcz odwrotnie – zapobiega powstawaniu próchnicy. Dodatkowo ksylitol jest związkiem zasadowym, przywraca prawidłowe pH śliny i stymuluje jej produkcję. Ślina odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie przed rozwojem próchnicy. Poprzez wspomaganie przyswajania wapnia ksylitol zwiększa mineralizację szkliwa co jest bardzo istotne w przypadku dzieci, których zęby mleczne są z natury mniej odporne na próchnicę.

Olej kokosowy – ma działanie przeciwbakteryjne i wybiela zęby.

Do tego nasza pasta ma świetny smak i trzeba było powstrzymywać dzieci przed jej zjedzeniem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status