Realizacja programu Zdrowi z Natury – listopad gr II

Kolejny jesienny miesiąc w przedszkolu – listopad – grupa średniaków rozpoczęła od tematu „Nasze rodziny”. Podczas rozmów wymienialiśmy członków swoich rodzin oraz określaliśmy stopień pokrewieństwa między nimi. Mówiliśmy o tym, jakie są nasze ulubione zajęcia domowe oraz jakie każdy z nas posiada obowiązki. W trakcie zajęć plastycznych rysowaliśmy kredkami swoje rodziny oraz wyklejaliśmy domy z papieru kolorowego. Poznaliśmy wierszyk „Paluszkowa rodzinka” oraz zabawy ze śpiewem takie jak „Julijanka”, „Stoi Różyczka” oraz „Ojciec Wirgiliusz”przy których jako dzieci bawili się kiedyś nasi rodzice i dziadkowie.

W listopadzie obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, nie mogło więc zabraknąć tematu o naszej ojczyźnie –  „Jesteśmy Polakami”. Tydzień rozpoczęliśmy od oglądania filmu „Legenda na temat powstania państwa polskiego – o Lechu, Czechu i Rusie”.  Wysłuchaliśmy także legendy „O warszawskiej syrence”, która zachęciła nas do poznania stolicy naszego kraju – Warszawy. Omówiliśmy wygląd herbu, oglądaliśmy zdjęcia charakterystycznych miejsc oraz zabytków. W trakcie zajęć poznaliśmy także nasze symbole narodowe: flagę, godło i hymn. Zapoznaliśmy się z historią powstania hymnu, jego słowami i melodią. Natomiast na zajęciach plastycznych wykonaliśmy samodzielnie flagi oraz godła.W trakcie tego tygodnia poznaliśmy i nauczyliśmy się jednego z najpopularniejszych patriotycznych wierszy pt. „Katechizm polskiego dziecka”.

Kolejny tydzień upłynął przy temacie „Mój dom”. Rozmawialiśmy nie tylko o swoich domach, ale także o domach naszych przodków. Poznaliśmy urządzenia elektryczne i ich zastosowanie w domu, zwróciliśmy przy tym uwagę na to, by  podczas korzystania ze sprzętów domowych zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Omawiając temat domu nie mogliśmy zapomnieć o naszych domowych pupilach- dowiedzieliśmy się, które zwierzęta można hodować w domu, jak należy się nimi opiekować, a także w jaki sposób powinniśmy się zachować podczas spotkania z nieznanym lub agresywnym psem. Zwróciliśmy uwagę na to, iż nasze domy mieszczą się na terenie Mesznej – omówiliśmy więc charakterystyczne dla Mesznej budynki i instytucje: Dom Kultury, OSP, Kościół, Szkołę i  zabytkową kapliczkę. Omówiliśmy także wygląd herbu naszej miejscowości i wysłuchaliśmy legendy na temat jego powstania. Wiedza ta pomogła nam w trakcie zajęć plastycznych w czasie których każdy własnoręcznie wykonał herb Mesznej. Śpiewaliśmy piosenkę pt. „Namaluję wielki dom”.

Koniec listopada upłynął nam przy temacie bardzo ważnym i aktualnym – zdrowiu. Zastanawialiśmy się wspólnie  jak dbać o nasze zdrowie, zwłaszcza w obecnym, szczególnym czasie pandemii. Na podstawie  „Piramidy zdrowego żywienia i aktywności” rozmawialiśmy na temat zdrowego sposobu życia, segregowaliśmy produkty na zdrowe i niezdrowe, a także zwróciliśmy uwagę na to, jak wiele korzyści płynie ze spożywania warzyw i owoców. Dowiedzieliśmy się również, że na nasze zdrowie duży wpływ ma higiena osobista. Poznaliśmy środki czystości takie jak: mydło, szczotka, pasta do zębów, szampon itd. Segregowaliśmy je ze względu na rodzaj, tworzyliśmy zbiory, przeliczaliśmy je i porównywaliśmy ich liczebność. Wykonaliśmy także eksperyment z jajkiem i octem, który miał pokazać nam jaki wpływ na nasze zęby mają różnorodne kwasy. Nasze obserwacje i wnioski z badania zachęciły nas do częstego mycia zębów oraz systematycznych wizyt u stomatologa.Wysłuchaliśmy także wiersza J. Brzechwy „Katar”, który skłonił nas do rozmowy na temat sposobów zapobiegania chorobom oraz ich leczenia. Poznaliśmy zawód lekarza, atrybuty lekarskie oraz nazwy wybranych specjalności lekarskich. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy bajki edukacyjnej pt. „Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana”, która opowiadała o tym jak ważne i wbrew naszym domysłom – wcale nie straszne jest szczepienie. Naszym mottem w ciągu tego tygodnia było hasło: „Wszystkie dzieci chcą być zdrowe”, dlatego też nauczyliśmy się piosenki o takim tytule. W trakcie listopada nie zabrakło także ćwiczeń i zabaw ruchowych –z wielkim entuzjazmem i motywacją wykonywaliśmy ćwiczenia gimnastyczne. Bieganie, skakanie, przysiady czy podskoki były dla nas nie tylko wielką uciechą, ale także sposobem dbania o swoją kondycję, w końcu „Sport to zdrowie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status