Realizacja programu Zdrowi z Natury – listopad gr II

Kolejny jesienny miesiąc w przedszkolu – listopad – grupa średniaków rozpoczęła od tematu „Nasze rodziny”. Podczas rozmów wymienialiśmy członków swoich rodzin oraz określaliśmy stopień pokrewieństwa między nimi. Mówiliśmy o tym, jakie są nasze ulubione zajęcia domowe oraz jakie każdy z nas posiada obowiązki. W trakcie zajęć plastycznych rysowaliśmy kredkami swoje rodziny oraz wyklejaliśmy domy z papieru kolorowego. Poznaliśmy wierszyk „Paluszkowa rodzinka” oraz zabawy ze śpiewem takie jak „Julijanka”, „Stoi Różyczka” oraz „Ojciec Wirgiliusz”przy których jako dzieci bawili się kiedyś nasi rodzice i dziadkowie.

W listopadzie obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości, nie mogło więc zabraknąć tematu o naszej ojczyźnie –  „Jesteśmy Polakami”. Tydzień rozpoczęliśmy od oglądania filmu „Legenda na temat powstania państwa polskiego – o Lechu, Czechu i Rusie”.  Wysłuchaliśmy także legendy „O warszawskiej syrence”, która zachęciła nas do poznania stolicy naszego kraju – Warszawy. Omówiliśmy wygląd herbu, oglądaliśmy zdjęcia charakterystycznych miejsc oraz zabytków. W trakcie zajęć poznaliśmy także nasze symbole narodowe: flagę, godło i hymn. Zapoznaliśmy się z historią powstania hymnu, jego słowami i melodią. Natomiast na zajęciach plastycznych wykonaliśmy samodzielnie flagi oraz godła.W trakcie tego tygodnia poznaliśmy i nauczyliśmy się jednego z najpopularniejszych patriotycznych wierszy pt. „Katechizm polskiego dziecka”.

Kolejny tydzień upłynął przy temacie „Mój dom”. Rozmawialiśmy nie tylko o swoich domach, ale także o domach naszych przodków. Poznaliśmy urządzenia elektryczne i ich zastosowanie w domu, zwróciliśmy przy tym uwagę na to, by  podczas korzystania ze sprzętów domowych zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Omawiając temat domu nie mogliśmy zapomnieć o naszych domowych pupilach- dowiedzieliśmy się, które zwierzęta można hodować w domu, jak należy się nimi opiekować, a także w jaki sposób powinniśmy się zachować podczas spotkania z nieznanym lub agresywnym psem. Zwróciliśmy uwagę na to, iż nasze domy mieszczą się na terenie Mesznej – omówiliśmy więc charakterystyczne dla Mesznej budynki i instytucje: Dom Kultury, OSP, Kościół, Szkołę i  zabytkową kapliczkę. Omówiliśmy także wygląd herbu naszej miejscowości i wysłuchaliśmy legendy na temat jego powstania. Wiedza ta pomogła nam w trakcie zajęć plastycznych w czasie których każdy własnoręcznie wykonał herb Mesznej. Śpiewaliśmy piosenkę pt. „Namaluję wielki dom”.

Koniec listopada upłynął nam przy temacie bardzo ważnym i aktualnym – zdrowiu. Zastanawialiśmy się wspólnie  jak dbać o nasze zdrowie, zwłaszcza w obecnym, szczególnym czasie pandemii. Na podstawie  „Piramidy zdrowego żywienia i aktywności” rozmawialiśmy na temat zdrowego sposobu życia, segregowaliśmy produkty na zdrowe i niezdrowe, a także zwróciliśmy uwagę na to, jak wiele korzyści płynie ze spożywania warzyw i owoców. Dowiedzieliśmy się również, że na nasze zdrowie duży wpływ ma higiena osobista. Poznaliśmy środki czystości takie jak: mydło, szczotka, pasta do zębów, szampon itd. Segregowaliśmy je ze względu na rodzaj, tworzyliśmy zbiory, przeliczaliśmy je i porównywaliśmy ich liczebność. Wykonaliśmy także eksperyment z jajkiem i octem, który miał pokazać nam jaki wpływ na nasze zęby mają różnorodne kwasy. Nasze obserwacje i wnioski z badania zachęciły nas do częstego mycia zębów oraz systematycznych wizyt u stomatologa.Wysłuchaliśmy także wiersza J. Brzechwy „Katar”, który skłonił nas do rozmowy na temat sposobów zapobiegania chorobom oraz ich leczenia. Poznaliśmy zawód lekarza, atrybuty lekarskie oraz nazwy wybranych specjalności lekarskich. Z wielką uwagą wysłuchaliśmy bajki edukacyjnej pt. „Przygody dzielnego niedźwiadka Szczepana”, która opowiadała o tym jak ważne i wbrew naszym domysłom – wcale nie straszne jest szczepienie. Naszym mottem w ciągu tego tygodnia było hasło: „Wszystkie dzieci chcą być zdrowe”, dlatego też nauczyliśmy się piosenki o takim tytule. W trakcie listopada nie zabrakło także ćwiczeń i zabaw ruchowych –z wielkim entuzjazmem i motywacją wykonywaliśmy ćwiczenia gimnastyczne. Bieganie, skakanie, przysiady czy podskoki były dla nas nie tylko wielką uciechą, ale także sposobem dbania o swoją kondycję, w końcu „Sport to zdrowie”.