Realizacja programu Zdrowi z Natury – październik gr III

Zerówka rozpoczęła październik od tematu „Co robią zwierzęta jesienią?”. Wprowadzenie stanowił znakomity film autorstwa Anette Scheurich „Jesień – świat kolorów”. (Polecamy do obejrzenia tutaj). Częściowo odpowiedziała nam na to pytanie piosenka o tym samym tytule. W tym tygodniu poznawaliśmy zwyczaje zwierząt w naszym otoczeniu oraz ich przygotowania do zbliżającej się zimy.  Dzieciaki miały możliwość odtwarzać zebrane wiadomości podczas zabaw naśladowczych z makietą lasu. Ogromne zainteresowanie i frajdę z odkrywania świata budziły też przyniesione na zajęcia książeczki dotyczące zwierząt leśnych. Ale nie były to zwykłe książki, tylko prawdziwe perełki – z ruchomymi elementami, wyjątkowymi ilustracjami oraz tajemnicami ukrytymi w gąszczu kolorowych kropek a możliwych do odczytania tylko z użyciem specjalnej lupy. Książki towarzyszyły dzieciom także podczas innego wydarzenia – Akcji wymiany książek „Daj książce drugie życie” – mającej na celu propagowanie świadomej konsumpcję dóbr oraz  ograniczenie zużycia papieru (na temat akcji więcej ukaże się na stronie, gdy zakończy się ona w grupie II). W naszej sali powstał  nareszcie kącik przyrody przebogaty w różnorodne skarby natury, tworzony wraz z dziećmi i ich rodzicami.

W drugim tygodniu października dowiadywaliśmy się, „Co z czego otrzymujemy?”. Nauczyliśmy się piosenki na temat powstawania chleba.  Zrobiliśmy swoje własne masło – było przy tym wiele frajdy. Poznaliśmy właściwości oraz zastosowanie wełny i węgla. Stworzyliśmy także nasze własne woskowijki na warsztatach.

Trzeci tydzień to temat „Jesień z deszczem – woda”.  Rozpoczął się on od omówienia obiegu wody w przyrodzie i jej ogromnej roli dla roślin, zwierząt i ludzi.  Powtórzyliśmy, w jaki sposób prawidłowo myć ręce dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia, a przy okazji wykonaliśmy doświadczenie mające na celu ograniczenie zużycia wody. Dzieci były zaskoczone, jak dużo wody marnuje się, kiedy jest ona stale odkręcona podczas mycia rąk i zgodnie stwierdziły, że będą wodę zakręcać podczas namydlania rączek. Od razu wcieliliśmy tę zasadę w życie, wieszając przy okazji we wszystkich łazienkach plakaty, które będą nam o tym przypominały. Mieliśmy w planach wyjść nad rzekę, niestety covid pokrzyżował nasze plany. Z utęsknieniem wszyscy czekamy na powrót do strefy zielonej.