Realizacja programu Zdrowi z Natury – październik gr II

Kolejny miesiąc w przedszkolu rozpoczęliśmy tematem jesieni w ogrodzie. Poznaliśmy różne rodzaje warzyw, omawialiśmy sposoby ich wykorzystania, a także korzyści płynące z ich spożywania. Nauczyliśmy się piosenki „Owoce i warzywa”. Poznaliśmy także zawód ogrodnika – dowiedzieliśmy się czym się zajmuje, a także jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy w ogródku warzywnym.

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o lesie i jego mieszkańcach. Omówiliśmy wygląd zwierząt leśnych, poznaliśmy ich domy oraz ich jesienne zwyczaje. Układaliśmy rytmy z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego, ustalaliśmy położenie obiektów względem własnej osoby. Śpiewaliśmy piosenki „Lisek łakomczuszek”, „Niedźwiadek” i „Kolorowe listki”. Wykonaliśmy także prace plastyczne: jeżyki i wiewiórki, sowy oraz jesienne drzewa.

W październiku omawialiśmy także temat „Co z czego otrzymujemy”. Dowiedzieliśmy się m.in. skąd się bierze chleb, jak powstaje cukier, papier. Poznawaliśmy etapy produkcji szkła. Słuchaliśmy piosenki „Na mlecznej rzece”, wykonywaliśmy także improwizacje instrumentalne z wykorzystaniem szklanych przedmiotów. Słuchaliśmy opowiadania „Zapomniany sweterek” – dzięki któremu dowiedzieliśmy się skąd się bierze wełna, zainspirowało nas to do wykonania pracy plastycznej „Owieczka”.

Ostatni tydzień października upłynął nam przy temacie „Jesień z deszczem – woda”. Mówiliśmy o zjawiskach atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni oraz o tym, iż bardzo ważne jest dostosowanie ubioru do pogody. Zwróciliśmy także uwagę, że gdy dzień jest coraz krótszy, a dni szare, warto nosić dla własnego bezpieczeństwa odblaski. Zrobiliśmy parasole z papieru kolorowego i patyczków, deszczowe chmury oraz wyklejaliśmy plasteliną krople deszczu. Nauczyliśmy się piosenki pt. „Deszczyk”. Dowiedzieliśmy się do czego potrzebna jest nam woda, poznaliśmy jej właściwości fizyczne, zrobiliśmy eksperyment „Co pływa, a co tonie” oraz dowiedzieliśmy się w jaki sposób woda krąży w przyrodzie.

W trakcie tego miesiąca dbaliśmy o nasze zdrowie – gdy tylko pozwalała na to pogoda i okoliczności wychodziliśmy do ogrodu przedszkolnego, jedliśmy pyszne warzywa i owoce na drugie śniadanie i wykonywaliśmy ćwiczenia ruchowe w trakcie ćwiczeń porannych oraz na zajęciach gimnastycznych. Mamy nadzieję, że nadchodzący miesiąc będzie równie udany.