Realizacja programu Zdrowi z Natury – październik gr II

Kolejny miesiąc w przedszkolu rozpoczęliśmy tematem jesieni w ogrodzie. Poznaliśmy różne rodzaje warzyw, omawialiśmy sposoby ich wykorzystania, a także korzyści płynące z ich spożywania. Nauczyliśmy się piosenki „Owoce i warzywa”. Poznaliśmy także zawód ogrodnika – dowiedzieliśmy się czym się zajmuje, a także jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy w ogródku warzywnym.

W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o lesie i jego mieszkańcach. Omówiliśmy wygląd zwierząt leśnych, poznaliśmy ich domy oraz ich jesienne zwyczaje. Układaliśmy rytmy z wykorzystaniem tworzywa przyrodniczego, ustalaliśmy położenie obiektów względem własnej osoby. Śpiewaliśmy piosenki „Lisek łakomczuszek”, „Niedźwiadek” i „Kolorowe listki”. Wykonaliśmy także prace plastyczne: jeżyki i wiewiórki, sowy oraz jesienne drzewa.

W październiku omawialiśmy także temat „Co z czego otrzymujemy”. Dowiedzieliśmy się m.in. skąd się bierze chleb, jak powstaje cukier, papier. Poznawaliśmy etapy produkcji szkła. Słuchaliśmy piosenki „Na mlecznej rzece”, wykonywaliśmy także improwizacje instrumentalne z wykorzystaniem szklanych przedmiotów. Słuchaliśmy opowiadania „Zapomniany sweterek” – dzięki któremu dowiedzieliśmy się skąd się bierze wełna, zainspirowało nas to do wykonania pracy plastycznej „Owieczka”.

Ostatni tydzień października upłynął nam przy temacie „Jesień z deszczem – woda”. Mówiliśmy o zjawiskach atmosferycznych charakterystycznych dla jesieni oraz o tym, iż bardzo ważne jest dostosowanie ubioru do pogody. Zwróciliśmy także uwagę, że gdy dzień jest coraz krótszy, a dni szare, warto nosić dla własnego bezpieczeństwa odblaski. Zrobiliśmy parasole z papieru kolorowego i patyczków, deszczowe chmury oraz wyklejaliśmy plasteliną krople deszczu. Nauczyliśmy się piosenki pt. „Deszczyk”. Dowiedzieliśmy się do czego potrzebna jest nam woda, poznaliśmy jej właściwości fizyczne, zrobiliśmy eksperyment „Co pływa, a co tonie” oraz dowiedzieliśmy się w jaki sposób woda krąży w przyrodzie.

W trakcie tego miesiąca dbaliśmy o nasze zdrowie – gdy tylko pozwalała na to pogoda i okoliczności wychodziliśmy do ogrodu przedszkolnego, jedliśmy pyszne warzywa i owoce na drugie śniadanie i wykonywaliśmy ćwiczenia ruchowe w trakcie ćwiczeń porannych oraz na zajęciach gimnastycznych. Mamy nadzieję, że nadchodzący miesiąc będzie równie udany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back To Top
Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status