Warsztaty ekologiczne – woskowijka

Na kolejnych warsztatach ekologicznych robiliśmy woskowijki. Co to jest? To kawałek bawełnianego materiału nasączony woskiem pszczelim i olejem jojoba, który w wielu przypadkach może zastąpić folię aluminiową, spożywczą czy woreczki jednorazowe i w ten sposób przyczynia się do ograniczenia produkcji śmieci oraz ochrony naszego zdrowia przed szkodliwym aluminium. Jak jej używać? Można owinąć nią kanapki i owoce, aby zabrać je ze sobą do szkoły lub pracy. Można też nakryć jedzenie, które chcemy uchronić przed wyschnięciem lub zepsuciem w jakimś naczyniu. Do tego celu należy chwilę dociskać woskowijkę do brzegu naczynia, aby wosk pod wpływem ciepła naszych rąk się nieco ogrzał i dopasował do powierzchni. Woskowijkę można umyć pod bieżąca wodą z odrobiną delikatnego detergentu, a jeśli osłabną jej właściwości, można je przywrócić przez przeprasowanie jej między kawałkami papieru do pieczenia.

Woskowijki będą dostępne do kupienia podczas kiermaszu zaplanowanego na koniec roku szkolnego.

Inne nasze prace warsztatowe można obejrzeć tutaj.