Warsztaty ceramiczne – mydelniczka liść

Warsztaty ceramiczne to innowacja pedagogiczna prowadzona przez panią Michalinę Matlak od roku 2018 w rożnych grupach wiekowych. W tym roku szkolnym warsztaty są częścią programu Zdrowi z Natury przeznaczoną dla dzieci 6-letnich.

Na pierwszych warsztatach dzieci wykonywały mydelniczkę w kształcie liścia. Doświadczenie pracy z gliną jest jedyne w swoim rodzaju i ma w sobie coś magicznego. Człowiek wkłada w pracę rąk cząstkę swej duszy, dlatego każda rzecz jest niepowtarzalna tak samo jak liście, które zostały odbite na powierzchni gliny – nie ma dwóch takich samych. Dzieci miały wielką frajdę odbijając liście i obserwując fakturę żyłek i kształtów, które wytłaczały się na masie. Następnie wycinały na środku dziurkę, aby woda nie zalegała na powierzchni mydelniczki, nadawały mydelniczce kształt za pomocą drewnianego patyczka i starannie wygładzały krawędzie. Po wyschnięciu pomalowały prace angobą, aby uwydatnić zaznaczone żyłki. Wypał i szkliwienie prac zostają na razie w gestii nauczyciela. Mieszanina radości i zaskoczenia malowała się na twarzach dzieci, gdy zobaczyły efekt końcowy swojej pracy. Istne czary!

Kolejne prace warsztatowe będzie można oglądać w zakładce INNOWACJE – WARSZTATY CERAMICZNE

Mydelniczki będą dostępne do kupienia podczas kiermaszu zaplanowanego na koniec roku szkolnego.