Realizacja programu Zdrowi z Natury – wrzesień gr II

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią COVID – 19 dzieci z grupy II wróciły do przedszkola. W pierwszym tygodniu września na nowo się poznawaliśmy i integrowaliśmy. W kolejnym tygodniu rozmawialiśmy o zasadachruchu drogowego. W trzecim tygodniu września przyszła do nas jesień. Średniaki z wielkim zaangażowaniem bogaciły kącik przyrody w jej dary – kasztany, żołędzie, szyszki, liście oraz owoce i warzywa. Z radością wykorzystywaliśmy nasze dary przyrody w licznych grach i zabawach – tworzyliśmy z nich zbiory, przeliczaliśmy, układaliśmy rytmy. Poznaliśmy także grzyby rosnące w lesie – zarówno te jadalne jak i trujące. Wykonaliśmy prace plastyczne takie jak „Muchomorki i borowiki” – stemplowanie palcem, a także „Jeżyki” – którym przyklejaliśmy kolce z papieru kolorowego. Nauczyliśmy się rymowanki „Wiosna, lato, jesień, zima”, a także ilustrowaliśmy ruchem piosenki takie jak „Lisek łakomczuszek” czy „Wiewióreczka mała”. Pod koniec września rozmawialiśmy także o jesiennych owocach. Dowiedzieliśmy się czym jest „sad” oraz jakie drzewa możemy w nim znaleźć. Poznaliśmy podział owoców na krajowe i egzotyczne. Śpiewaliśmy piosenkę pt. „Owocowy koszyk”. Dowiedzieliśmy się, że owoce są nie tylko bardzo smaczne, ale i bardzo zdrowe. Poznaliśmy wybrane rodzaje przetworów owocowych: soki, kompoty i dżemy. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Kompot owocowy”, a także wyklejaliśmy kontury jabłek i gruszek kawałkami papieru kolorowego. Gdy dopisywała nam piękna pogoda nie zabrakło też gier i harców w ogrodzie przedszkolnym. Z radością czekamy na to, co przyniesie nam październik.